Fişi çek paran cebinde kalsın

MÜSİAD, enerji tasarrufuna dikkat çekmek için kampanya başlattı. MÜSİAD üyeleri bu kapsamda vatandaşları stand-by konumundaki tüm elektronik ürünlerin fişini çekmeye davet etti

Fişi çek paran cebinde kalsın

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİ- AD), 11-18 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek Enerji Tasarrufu Haftası çerçevesinde önemli bir kampanyaya imza atıyor. Enerji tasarrufuna dikkat çekmeyi amaçlayan MÜSİAD üyeleri, stand-by konumundaki tüm elektronik ürünlerin fişlerini çekecek.

İSRAFI ÖNLEYELİM
?
Evlerimizde fişe takılı ve kapalı bekleyen elektronik ürünlerin hem aylık hem de yıllık bazda hatırı sayılır miktarda elektrik tükettiğine dikkat çeken MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, anlık ihmallerin büyük bir israfa yol açtığını belirtti. Ülkü, "TV, uydu kutusu ve fişe takılı kullanmadığımız çamaşır makinesi gibi cihazlar, cebimizden yılda yüzlerce liranın çıkmasına sebep oluyor. Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'nın 2016 yılı rakamlarına göre bu tür standby durumundaki aletler nedeniyle ayda 11.1 TL yılda ise 134 TL cebimizden boşa gidiyor. Ortalama 100 TL'den 21 milyon hane sayımızla hesap ettiğimizde ise ülke olarak milli servetimiz olan 2.1 milyar TL kaybolup gidiyor" şeklinde konuştu. Herkesi bu kampanyaya katılmaya çağıran MÜSİAD İzmir Başkanı Ülkü, "Başta ev hanımlarımız olmak üzere, işçi, işveren ve memurlarımızla birlikte bu konuda önemli bir kamuoyu oluşturacağımıza inanıyorum. Fişi çekerken harcayacağımız ya da üşendiğimiz en fazla 3 saniye için, hem kendimizin hem de ülkemizin cebinden çıkacak paranın değerini bilelim" diye konuştu.

MÜSİAD'DAN BEKLEME YAPMA KAMPANYASI
Fişi çek Türkiye yılda 2.1 milyar lira kazansın
Bekleme yapma yılda 134 lira cebinde kalsın
Fişi prizden çek, hem sen hem ülke kazansın

BİZE ULAŞIN