İzmir’in yolları delik deşik oldu

İzmir genelindeki kazı çalışmaları ve yağmur, yolları delik deşik etti. Hiçbir önlem alınmayınca araçlar derin çukurlara düştü. Birçok araçta binlerce liralık hasar oluştu

İzmir’in yolları delik deşik oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve yerel belediyelerin eksik altyapı çalışmaları, araç sürücüleri isyan ettiriyor. Özellikle son iki yıldır hem Karşıyaka hem de Konak'ta devam eden tramvay çalışmaları nedeniyle trafikte çile ceken İzmirli sürücülerin, kazılıp bırakılan ve deformasyon nedeniyle yağışlarla büyüyen çukurlar nedeniyle trafikte zor anlar yaşamaya başladı. Yağmur suyunun dolmasıyla birlikte derinliği görülmeyen çukurlar sürücülerin kabusu haline geldi. Kısmi olarak çöken yollarda, oluşan derin çukurlar nedeniyle araçlarda binlerce liralık hasar oluştu. Her kış aynı şikâyetten dolayı araçlarını tamircilerden çıkaramadıklarını belirten İzmirli araç sürücüleri, lastik patlamasından jant eğrilmesine, tamponlarının zarar görmesi ve alt takım hasarı nedeniyle sanayi sitelerinden çıkamaz oldu. İzmir'de söz konusu sorun her geçen gün giderek büyümesine rağmen, henüz Büyükşehir Belediyesi, yollardaki derin çukurlar için ne bir önlem alıyor ne de çukurları kapatmak için çalışma yapıyor. Yollardaki çukurlara aracı düşen ve maddi hasar meydana gelen sürücüler Büyükşehir'i şikayet yağmuruna tuttu. Ancak Büyükşehir yetkilileri herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

HASAR BÜYÜK
Bozuk ve çukur dolu yollarda aracının zarar gördüğünü belirten 34 yaşındaki Mevlüt Aydın, "Artık evimizden çıkıp işimize gitmek zaten zor. 10 kilometrelik yolu zaten bir saatte gidiyoruz. Trafik sıkışıklığı yetmiyormuş gibi yeni tramvay çalışmalarının özensiz yapılması yolları bozdu. Yollarda çukura neden oldu. Şimdi de yağmurlarla birlikte asfalt yollarda derin yarık ve çökmeler oluşmaya başladı. İşe giderken köprü altında yağmur suyu ile birlikte çöken yol su dolmuş. Su dolduğu görünmeyen yola girdiğimde bir daha çıkamadım. Arabam durdu ve bir daha çalışmadı. Çekici alıp arabamı götürdü tamirciye. Sonuç araç motoru su çekmiş. Tamir masrafım neredeyse 10 bin lirayı buluyor. Şimdi bunun sorumlusu kim. Bu kadar kolay olmaması lazım" diye konuştu.

YOLLA İLGİLENSİNLER
Lüks aracı ile suyun bastığı ana yolda çukura düşen ve jantı eğrilen Ersin Civan, "Yağmur sonrası yollarda oluşan çukurlar bizi mahvediyor. Dışarıdan gören bizi araba yarışlarında zannedecek. Hedef çukura girmeden varışa ulaşmak diye. Ben de görmeden çukura girdim ve lastiğim yarıldı. Jant eğrilmiş. İzmir gibi bir şehre yakışmayan görüntülerden kurtulamayacağız acaba. İzmir Büyükşehir Belediyesi, çiçek ve böceklerle ilgileneceğine yollarla ilgilensin" dedi.

BİZE ULAŞIN