Özgür Kaynar: Allah akıl fikir versin

Akıl ve edep huzuru ister, iyiliği arar.
"Aklın yoksa yandın, ya kalbin yoksa o zaman sen zaten yoksun ki" derken Mevlana, insanlığın ve insanca kalabilmenin şartlarını özetlemiştir.
İnsanoğlu akıldan uzaklaştıkça insanlıktan da uzaklaşır!
Hırslarına, öfkesine yenik düşüp kaba kuvvete sarılanlar, akıl kontrolünden çıkmıştır. Kimi aklı başına geldiğinde anlar yanlışını, "Kendimi kaybetmişim" der pişmanca ama artık çok geçtir! Kimi onu da başaramaz, aklın uzağında dümeni kilitlenmişçesine savrulur durur.
Çocuklara, "Aklı başında insan kavga eder mi hiç" diye nasihat eden büyükler kavgaya tutuşup büyüyü bozmasa, muhtemelen akıl bu kadar yenik düşmeyecek hırsa, öfkeye.
Ya da...
Küçükler görmese sokakta, trafikte, televizyonda, orada veya şurada yumruklarıyla konuşan büyüklerini, eminim ki yarınlar daha umutlu ve huzurlu olacak, erdem galip gelecek... felaketler zinciri Meclis'te ne zaman birileri kavganın fitilini ateşlese bunlar geçer aklımdan.
Geçtiğimiz hafta sonu CHP'nin İzmir il kongresinde havada uçuşan tekmeleri ve yumrukları görünce de "Kurtulamadı siyaset ve memleket şu manzaradan" diye düşündüm.
Oysa siyaset, sonunda herkesin iyiliğinin hedeflendiği, ülkenin selameti için oynanan bir akıl oyunudur.
Siyaset arenasında sadece fikirler mücadele edebilir, yumruklar değil; yumruk varsa orada o an akıl durmuş demektir, bu da felakettir!
Oyunu kuralına göre oynayamayan, oyun dışı kalınca da sonucuna katlanamayıp akıl dışına çıkanların, bir daha dönmemek üzere siyasetten çıkarılması gerekir!
Hangi parti olursa olsun, böyle kişilere bir daha asla ne görev verilmelidir ne yetki ne de söz!
Siyaseti rezalete dönüştürenler görmezden gelindikçe ya da haklarında gerekli yaptırımlar uygulanmayıp sırtları sıvazlandıkça kongrelerde daha çok yumruklar konuşur, tekmeler savrulur!
"Biz de istemiyoruz ama çekişmenin heyecanıyla kongrelerde oluyor böyle şeyler" deyip geçiştirdikçe şiddet galip gelir, akıl yenik düşer.
Meseleye bu gözle bakmak ve çözüme kavuşturmak artık elzemdir.
Ülkenin akıl gücüne ihtiyacı var, kaba kuvvet güçsüzlüğüne değil!..
Akıl oyunu siyaseti aklın dışına sürükleyip çirkinleşenlerin beden gücü ile ancak kaybedilir.
Böyleleri için de diyecek tek şey vardır...
Allah akıl fikir versin...
BİZE ULAŞIN