Urla’da denize fuel-oil sızdı

Urla’da Ege Üniversitesi’nin kazan dairesinde bulunan yakıt tankından denize 150 litre fuel-oil sızdı. Denizde oluşan kirliliğe hemen müdahale edilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı

Urla’da denize fuel-oil sızdı

İzmir'de, Urla Limanı'nda geçtiğimiz akşam saatlerinde meydana gelen olayda, Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi'ne ait kazan dairesinde bulunan yakıt tankında arıza meydana geldi. Tanktan sızan 150 litre fuel oil denize aktı. Yaklaşık 20 dakika boyunca süren deşarjın ardından denizde siyahlık gören ve petrol kokusu alan vatandaşlar, durumu Urla Belediyesi'ne bildirdi. Olayın duyulmasının ardından Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Kaymakamı Önder Can, İzmir Liman Başkanlığı ve Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri iskeleye gelerek, incelemelerde bulundu. Yakıtın bulunduğu bölgeyi çembere alan ekipler, limanı da giriş ve çıkışlara kapattı. Ekipler, fuel-oilin köpüklerle toplanması için çalışma başlattı. Temizleme çalışmalarının bir hafta sürebileceği belirtildi.

BALIK ÖLÜMÜ YOK
Olaya anında müdahale ettiklerini belirten EÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uğur Sunlu, "Deşarjı 20 dakika içinde kontrol altına alıp durdurduk. 3 günlük bir periyot içerisinde kalorifer yakıtının denize olan kirliliği tamamen ortadan kalkmış olacak. Tespitlerimiz şu an için herhangi bir balık ölümü ve kitle halinde su ürününe zarar verme gibi bir durumun söz konusu olmadığını gösteriyor" dedi. Öte yandan EÜ Rektörü Necdet Budak ise, konuyu yakından takip ettiklerini belirterek inceleme başlattıklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN