Denizli’nin turizm ilçesi Sarayköy

Denizli’nin turizm açısından çeşitli seçenekleri bünyesinde barındıran Sarayköy ilçesi, farklı seçenekleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Sarayköy, ünü geniş bir coğrafyaya yayılan termal suları ile şifa dağıtıyor

Denizli’nin turizm ilçesi Sarayköy

Denizli'nin turizmde adını en üstlere yazdıran ilçeler arasını yerini alan Sarayköy, turizm çeşitliliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Sarayköy'ün bir mahallesi antik kentten oluşuyor ve yaşam hala devam ediyor. Ayrıca önemli bir Termal Turizme sahip olan Sarayköy, sağlık turizmiyle sayısız kişiye şifa olmaya devam ediyor. Antik kentten, termal suya, geçmiş kültürümüzü yansıtan evlerinden, kahramanlık hikâyelerine kadar önemli bir tarihi döküme sahip olan Sarayköy, insan sağlığında da ciddi bir önem oluşturan sağlık turizmine sahip. Sarayköy'ün tarihi ve doğal zenginlikleriyle ve sosyal, kültürel değerleriyle önemli bir kent olduğunu belirten Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, "2014 yılında göreve gelirken hemşehrilerimize bir söz verdik ve 'Sarayköy, Türkiye'nin parlayan yıldızı olacak' dedik. Bu yüzden gece gündüz ilçemiz için çalışıyor, verdiğimiz sözü yerine getirmek için mesai harcıyoruz" dedi.

GELİŞEN KENT OLDUK
?
Sarayköy'ün şuanda şantiye alanı gibi olduğunu belirten Başkan Özbaş, "Alt yapı, üst yapı ve doğal gaz gibi hayati projelerin yanında toplu konut, modern kapalı pazar yerleri, kültür merkezi ve Pamukkale Üniversitesi'ne bağlı meslek yüksekokulu inşaatlarımızda hızlı bir şekilde devam etmektedir. İnşallah önümüzdeki yıl bu projelerimizin hepsi tamamlanacak, ilçemize yeni bir soluk gelecek. Tabi vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayan bu projelerimizin yanında ilçemizin kültürel ve sosyal yaşantısına da dokunmak için farklı çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz. Sarayköy'ün sanat, spor ve kültür alanında öne çıkması için çok çeşitli kurslar, etkinlikler ve projeler gerçekleştiriyoruz. Artık Sarayköyümüz yaşayan, gelişen bir kent haline geldi" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI'NIN DA TERCİHİ
Dünya ve Türkiye'de son yıllarda giderek popüler olan Termal Turizm (Sağlık Turizmi) yılın 12 aylık döneminde turizmden önemli pay alıyor. Tarihi dokusuyla dikkatleri üzerine çeken Sarayköy, Sağlık Turizminde de ülke genelinde önemli bir yere sahip. Sarayköy'de bulunan kaplıcaların özellikleri ise şöyledir; Tekkeköy Ilıcası, Tekkeköy yakınındadır. Kızıldere Ilıcası, İnaltı Hamamı, Tepeköy Kaplıcası, Babaağaç (Kabaağaç) Kaplıcası, romatizma, deri, kadın hastalıkları, idrar yolu rahatsızlıkları tedavisinde kullanılıyor. Sarayköy'ün ağırladığı listesinin en başında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor.

ANTİK KENTTE YAŞAM SÜRÜYOR
Sarayköy sınırları içerisinden yer alan Attuda (Hisarköy) Antik Kenti'nde hala yaşamın devam ediyor oluşu, diğer antik kenlerden ayıran en büyük özellik olarak dikkat çekiyor. Yollarından evlerine kadar önemli eserlerin bulunduğu bu antik kentteki bazı evlerde hala yaşam devam ediyor. Attuda (Hisarköy), Sarayköy'e 17 km. güneybatısında yer alıyor. Babadağ Dağı'nın kuzey eteklerinde doğal bir kale görünümündeki yüksekçe bir tepenin üzerinde bulunuyor. Antik Çağda Lykos (Denizli) ovasında kurulan Caria ve Frigya arasında bir sınır kenti olduğu biliniyor. Kentin ilk kuruluşu hakkında kesin bir bilgi bulunmamasına rağmen Hellenistik dönemde kurulmuş olduğu tahmin ediliyor.

YUNANLILAR DENİZLİ'YE GİREMESİN DİYE YIKILDI
Sarayköy'ün Ahmetli Mahallesi'nde bulunan Ahmetli Köprüsü, I. Dünya Savaşı sonunda Batı Anadolu'yu işgal eden Yunanlıların, Denizli'ye geçmelerini önlemek amacıyla yıktırılmıştır. Daha sonra Cumhuriyet Dönemi'nde, köprünün yıkılan iki gözünün, kuzeye doğru, diğer orijinal ayakların üzerinde betonarme olarak üst bölümü yapılarak yakın zamana kadar hizmet vermesi sağlanmıştır. Malzeme olarak traverten kullanılmış olup, Roma Dönemi'ne aittir.

SULTAN SARI BABA TÜRBESİ'NE ZİYARETÇİ AKINI
Horosan'da doğan ve 13. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Sultan Sarı Baba, İslamiyet'i yaymak üzere bölgeye geldi ve ömrünün geri kalanını burada geçirdi. Ölümünün ardından mezarı türbe haline geldi. Sultan BabaTürbesi, Sarayköy'e 20 kilometre uzaklıktaki Tekke Köyü Mezarlığı'nın kenarında bulunuyor. Sultan Sarı Baba Türbesi, Türkiye'nin dört bir yanından gelen yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

BİZE ULAŞIN