DSİ’den taşkınla mücadele sistemi

DSİ, taşkınlarla etkin mücadele için TAMBİS programını devreye soktu. Nehir ve dere yataklarını DSİ personeli anlık takip edilecek

DSİ’den taşkınla mücadele sistemi

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Taşkınlarla etkin mücadele etmek için TAMBİS (Taşkın Arıza Müdahale ve Mekansal Bilgi Sistemleri) programını devreye soktu. Böylelikle, taşkınlarla daha hızlı ve etkin mücadele edileceği ifade edildi. Türkiye'deki tüm nehir ve dere yataklarını mercek altına alacak programa su yatağındaki tüm çalışmalar ve yapılan tüm müdahaleler DSİ personeli tarafından anında girilerek sürekli ve güncel bir veri sistemi oluşturulacak. Sıkıntı yaratabilecek yerler su yoğunluğu da göz önüne alınarak uydu haritaları üzerinden tespit edilecek ve hızla müdahale edilecek.

EROĞLU İZLEYECEK
?
TAMBİS'i Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'da saniye saniye izleyecek. Sistemde yapılacak her değişiklik, girilen her belge anında Eroğlu'nun cep telefonuna anlık bildirim olarak gidecek. Bakan Eroğlu gerekli gördüğü olaylara bizzat müdahale edecek. Vatandaşın da girip dilek ve isteklerini yazabileceği sistem için DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'ne özel bir seminer verildi. Bölge Müdür Yardımcısı Zafer Akın ile birlikte 30 çalışanın katıldığı seminerde sistemin nasıl daha etkin kullanılabileceği uygulamalarla anlatıldı.

BİZE ULAŞIN