Başkan Kocaoğlu’na AK Parti’den salvo

AK Parti cephesi, Kocaoğlu’nun başta Selçuk’ta yaşanan kriz olmak üzere hükümetin İzmir’e 45 milyar değil 13 milyar TL yatırım yaptığı iddiaları da dahil tüm eleştirilerine yanıt verdi

Başkan Kocaoğlu’na AK Parti’den salvo
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz günlerde "Hükümet İzmir'e 15 yılda 45 değil 13 milyar lira yatırım yaptı" sözlerine AK Parti'den çok sert yanıt geldi. AK Parti İl Başkanı Bülent Delican ile İzmir milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya ve Kerem Ali Sürekli, düzenledikleri basın toplantısında Kocaoğlu'nun hükümetten destek almadığı eleştirilerine ilişkin sert açıklamalarda bulundu.
Kocaoğlu'nun söylemlerinin koca bir yalan olduğunu belirten Kaya; "Sayın Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ tüm belgeleriyle yatırımları göstermiştir. Ben Sayın Kocaoğlu'na hodri meydan diyorum. İddialarının belgesi varsa, işte biz burada belge belge, bakanlık bakanlık yaptığımız yatırımlarla ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkıyoruz. Senin belgen varsa, senin bu noktada İzmir'e yapılmış yatırımlara ilişkin iddianı ortaya koyacağın bir belgen varsa çık İzmirli hemşerilerimizin önüne koy. Eğer yoksa, yalan söylediğin için, iftira ettiğin için söyle gerçekleri ve özür dile. Sayın Kocaoğlu, müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Aksi takdirde yalancıdır, iftiracıdır. Çık iddianı ispat et" dedi.

KURBAĞA DAHA HIZLI
Büyükşehir'de yürütülen metro çalışmalarının kaplumbağa türleri arasında en yavaş hareket eden Galapagos kaplumbağasından bile yavaş ilerlediğini belirten Kaya şöyle konuştu: "Galapagos kaplumbağası, kaplumbağaların en yavaşı. Günün 16 saatini uyuyarak geçiren bir canlı olmasına rağmen günde 210 santim hareket ediyor. Büyükşehir, 2005'te başlayıp 2013 te bitirdiği Üçyol - Üçkuyular metro hattında günde ancak 188 santim ilerleyebildi. Ama Galapagos Kaplumbağası bile günde 210 santim hareket etmektedir. Yani CHP'li Kocaoğlu, Galapagos kaplumbağasından bile yavaş kalmıştır. Biz İzmir'i ve İzmirlileri Sayın Kocaoğlu'ndan daha çok seviyoruz. Bu metro işinin eziyet haline gelmesini istemiyoruz. Bu noktada Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan kısa bir zaman içerisinde hemşerilerimizle buluşarak net şekilde ortaya koyacak. İzmir'in ciddi trafik sorunu var. Sayın Kocaoğlu açıklamasında İzmir trafiğinin 15 dakikayı geçmeyeceğini iddia etti. Ben o açıklamasından sonra Kocaoğlu'nun İzmir'de oturmadığını düşünmeye başladım. Trafik İzmir'de ciddi bir çile ve Çin İşkencesi durumuna düşmüştür. İzmir'in 8 milyar 500 milyonluk bütçesi var. Dünya alem duysun ki İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesi 10 bakanlıktan daha büyük noktadadır."
?Kocaoğlu'nun 2004 yılında başkanlık görevine geldikten sonra kullandığı bütçeleri de çıkarttıklarını belirten Kaya; "Başkan olduğundan bu yana Kocaoğlu, 52 katrilyon 785 trilyon bütçe kullandı. Bu parayla 5 tane körfez geçiş projesi yapılabilirdi. İzmir'den Berlin'e kadar bölünmüş yol, 2 bin 110 okul, 325 tane 250 yataklı hastane yapılabilecek bir kaynaktan bahsediyoruz. Plansızlık, iş bilmezlik, beceriksizlik ve vizyonsuzluk. Maalesef İzmir'in yılları bu kadar önemli bir kaynağın kullanılamaması nedeniyle heba edildi. Sayın Kocaoğlu; gereksiz polemikleri, kongre komiserliğini, ona buna iftira atmayı, algı oyunları yapmayı bırak. Çık ve cevap ver. 52 katrilyon 785 trilyon ile ne yaptın?" diye konuştu.
İzmir'in, en borçlu belediye iken şu anda kişi başına düşen 664 lira payla Kocaeli'nden sonra Türkiye'nin en fazla pay alan ikinci belediyesi olduğunu ifade eden Delican da, "Hükümetimiz elinden gelen her türlü desteği İzmir'e vermiştir. En son Körfez Geçiş Projesi ile ilgili olarak dediler ki 'Bilim adamları bunu istemiyor'. Bu şehrin belediye başkanı da o planı yapan da kendisidir. İzmir'in 2014 yılından beri ulaşım master planı yok. Körfez Geçiş Projesi bu yeni plana alınmamıştır. Sayın Kocaoğlu, bunun sebebini İzmirlilere açıklamak zorundadır" diye konuştu.

SÜREKLİ'DEN KINAMA
AK Partili Sürekli ise Kocaoğlu'nu, hem Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı İZBAN Selçuk hattının açılış töreninde yarattığı krizden ötürü hem de hükümetin yaptığı yatırımları çarpıtmasından dolayı şiddetle ve esefle kınadığını belirtti.
BİZE ULAŞIN