Urla’da deniz yüzde 95 temizlendi

Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Urla kampüsünde meydana gelen kalorifer yakıtı sızıntısından oluşan kazada; kurumlar arası işbirliği ve özverili çalışma ile kirlilik yüzde 95 oranında temizlendi.

Urla’da deniz yüzde 95 temizlendi

Son yapılan incelemelerde iyi bir haber daha geldi ve bölgede avlanan deniz ürünlerinin tüketilmesinin insan sağlığı açısından bir sorun oluşturmadığı tespit edildi.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Akyol, kalorifer yakıtı sızıntısından oluşan kazayla kirlenen bölgede avlanan deniz ürünlerinin tüketilmesinin insan sağlığı açısından herhangi bir sorun oluşturmayacağını söyledi.

Limanda oluşan kirlilik nedeniyle herhangi bir balık veya diğer bir canlı kaynağının ölümüne rastlanmadığını ifade eden Prof. Dr. Okan Akyol, "Böyle bir durumda sualtındaki canlıların kirlenen bölgeden hızla uzaklaştığı ve ortam normale dönene kadar bir daha aynı bölgeye gelmediği biliniyor. Bu alan aynı zamanda balıkçı barınağı ve yat limanı olarak kullanılıyor ve limanda herhangi bir balıkçılık faaliyeti sürdürülmüyor. Urla'nın balıkları genellikle Adalar civarı (Çiçek Adaları) ve Kumdenizi mevkiinden avlandığından, bu kirlilikten etkilenmeleri söz konusu değil. Dolayısıyla, bu olaya bağlı olarak bölgede avlanan su ürünlerinin tüketilmesinde insan sağlığı açısından herhangi bir tehlike bulunmamaktadır" diye konuştu.

SON AŞAMAYA GELİNDİ

Kısa sürede kontrol altına alınan kirliliğin tamamen ortadan kaldırılması için çalışmalarda ise sona gelindi. Ege Üniversitesi ve ilgili kurumların desteği ile yüzeyde biriken akaryakıt yüzde 95 oranında temizlendi. Kalan kısmın temizliğinin ise bu hafta tamamlanması planlanıyor.

BİZE ULAŞIN