Bu çukur niye hâlâ açık?

İzmir’de iki kardeşe mezar olan inşaat alanındaki çukurun halen kapatılmaması tepki çekti. İnşaat alanında inceleme yapan TMMOB İzmir’in raporu ise ihmaller zincirini ortaya koydu

Bu çukur niye hâlâ açık?

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde inşaat alanındaki su dolu çukura düşen 5 ve 8 yaşlarındaki iki kardeşin hayatını kaybetmesinin ardından olayla ilgili 6 kişi tutuklandı. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde ifade veren sanıklar sorumluluktan kaçmak için birbirini suçladı. Her sanık ifadesinde çukuru açma ve kapatma sorumluluğunun kendisinden olmadığını söylerken, tutuklanmaktan kurtulamadı. Çocuklara mezar olan çukurun hala kapatılmaması ve yine alanda hiçbir önlemin alınmaması tepki çekti.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU
İzmir'den cenaze aracıyla getirilen Ali ve ağabeyi Yusuf Tencirlioğlu'nun cenazeleri, Necip Fazıl Şehir Hastanesi morguna konuldu. İki kardeşin cenazeleri, yakınları tarafından morgdan alınarak, Yahya Kemal Mahallesi'ndeki Tecirlioğlu ailesinin kaldığı evin önüne getirildi. Burada helallik alınması sırasında çocukların yakınları gözyaşı döktü. İki kardeşin cenazesi Zeynel Abidin Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Şeyhadil Mezarlığı'nda yan yana açılan mezarlara defnedildi. Baba Tevfik Tencirlioğlu, cenaze töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ailesinin geçimini sağlamak için İzmir'e gittiğini söyledi. Çocuklarıyla çöp toplayarak hayatlarını sürdürdüklerini anlatan Tencirlioğlu, iki oğlunu böyle bir olayda kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını kaydetti.

ÖNLEM ALINMAMIŞ
Acılı baba çocuklarını tabutta görünce baygılık geçirdi. Anne Fatma Tencirlioğlu ise çocuklarını görünce "Onlar melek oldu melek" diyerek gözyaşı döktü. Oğullarının ölümünden sorumlu olanların cezalandırılmasını isteyerek, "Çukur görmedik, su birikmiş akıntı bile yapmadılar. Bari çamur olsa çocuklar çıkar gelirdi. İçine girdim, çocuklarımı kurtarsaydım. İkisi de gitti, ikisini de kaybettim çocuklarımın, ikiz gibiydi onlar. Arkalarından çukura girdim de kurtaramadım, bulamadım. Yarım saat içinde aradım, ben boğuluyordum, ben de ölüyordum. Daha sonra yardım isteyince polis ve itfaiye geldi. Suyu boşaltılınca çocuklarım ölü çıktı" diye konuştu. Çocukların büyükbabası Süleyman Tencirlioğlu,"Hiçbir önlem alınmamış. İkisini de su içine yutmuş. İki yavrumu getirsinler iki kolumu ve bacağımı vereyim. Çocuğumun boynu bükük kaldı. Sorumlular en ağır cezayı alsınlar" dedi. Helallik alınmasının adından cenazeler, Zeynel Abidin Camisi'ne götürüldü. Cenaze namazının kılınmasının ardından Yusuf ve Ali Tencirlioğlu kardeşlerin cenazeleri, Şeyhadil Mezarlığı'nda yan yana kazılan mezarlarda toprağa verildi.

İHMALLER ZİNCİRİ
?
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu da inşaat alanındaki ihmaller zincirini yaptığı incelemenin ardından açıkladı. Kurul, "Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliğinde belirtilen hiçbir önlemin alınmadığı, şantiye alanının çevrilmediği, inşaat sahasına giriş ve çıkışlarında herhangi bir görevlinin bulunmadığı, kazı alanının çevresine bariyer konulmadığı, kazının üzerinin kapatılmadığı görülmüştür" şeklinde açıklama yaptı.

BİZE ULAŞIN