Yaşama bağlayan proje

Manisa’da uyuşturucu bağımlıları ve eski hükümlülere Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yol gösteriyor. Bu kapsamda 500 bağımlıdan 300’ü uyuşturucudan kurtuldu. Bazıları da kendi işinin patronu oldu.

Yaşama bağlayan proje

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla adli vakalara karışan 500 bağımlıdan 300'ü, uyuşturucudan uzaklaştı. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün eski hükümlüleri iş sahibi yapmayı amaçlayan projesiyle ile 15 kişi işe yerleştirildi. Eski hükümlüler girişimci olup, kendi işinin patronu oldu. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde çalışan psikolog, sosyolog, öğretmen ve denetleme memuru olmak üzere 33 personel, uyuşturucu bağımlısı gençleri yeniden hayata bağlıyor. Yetkililer, bağımlılıkla ilgili çalışmalar sayesinde uyuşturucuyla ilgili adli vaka sayısında önceki yıllara göre ciddi bir azalma olduğunu ifade etti.

ÖNCE DESTEK SONRA İŞ
Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelenin yanı sıra Manisa Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından ülkede ilk kez uygulanan ve eski hükümlü ve hükümlü yakınlarını meslek sahibi yapmak için başlatılan Mesleki Rehabilitasyon Merkezi (MERAM) Projesi ile 2017 yılında eski hükümlü 16 kişi açılan meslek edindirme kurslarına katıldı. Proje kapsamında kursları bitirenlerden 15'i, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde işe yerleştirildi. Fabrikada çalışmaya başlayan eski hükümlü H.B., yaşamının değiştiğini söyledi. H.B, şöyle dedi: "Başıma istemediğim olaylar geldi. Hayata tekrar tutunmak için ise en zor olanı bir işe sahip olup ekonomik zorluklar ile baş edebilmek. Ancak, bizim durumumuzda olan kişiler için iş bulmak zor. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen MERAM Projesi bize ikinci bir şans oldu. Proje kapsamında kaynakçılık üzerine eğitim aldık. Şimdi ise yaklaşık 6 aydır Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir fabrikada çalışıyorum. Hayata tekrar bağlanmak için çabalayan arkadaşlarımıza da bu proje yardımcı olur." Fabrikalarda işe yerleşen eski hükümlülerin yanı sıra Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu işbirliği ile girişimcilik kursları açıldı. Eski hükümlü ve denetimli serbestlik kapsamında bulunanların katılabildiği kurslarda girişimcilik belgesi alan 7 kişi iş kurmak istedi. Hibe desteğinden faydalanarak ızgara salonu açan eski kadın hükümlü Z.H, şöyle konuştu; "Geçmişteki hatalarımdan ders alarak kendime yeni bir yol çizmek istedim. Hayatımı denetimli serbestlik müdürlüğüne yazdığım bir mektup değiştirdi. Müdürlükte görevli hocalarım bana ulaştılar. Kendimi geliştirmem için beni çeşitli kurslara dahil ettiler. Şimdi kendi iş yerimi açtım ve bir kadın olarak ayaklarımın üzerinde durmaya başladım."

BİZE ULAŞIN