18 yıllık sır saç teliyle aydınlatıldı

18 yıl önce öldürülen Hacı Ali Kılınç cinayeti, faili meçhul kalmıştı. Dosyayı tekrar açan polis delildeki saç telinin DNA’sından faile ulaştı. Düzenlenen operasyonda katil zanlısı yakalandı

18 yıllık sır saç teliyle aydınlatıldı

İzmir'de 16 Temmuz 2000'de Konak Alsancak'ta Şehit Er Altan Üstün Üst Geçidi yakınlarında dere yatağı içerisinde kimliği belirsiz bir erkek cesedi bulundu. Başına taşla vurularak kimliği belirsiz bir kişi tarafından öldürülen kişinin 49 yaşındaki astsubay Hacı Ali Kılınç olduğu belirlendi. O dönemde polis ekipleri Kılınç'ın birlikte son görüldüğü kendi gibi astsubay olan arkadaşı Mehmet Zülfi Yıldız'ı cinayet zanlısı olarak gözaltına aldı. Yıldız'ın olay günü akşam saatlerinde kadar Konak Astsubay Orduevi'nde birlikte yemek yiyip alkol aldığı tespit edildi. Yıldız'ın cinayetten bir süre sonra Hacı Ali Kılınç'ın ev telefonunu arayarak telefonu açan kızına, "Ben Ali'nin astsubay arkadaşıyım. Akşam birlikte alkol aldık. Sarhoştu, eve geldi mi diye merak ettim" şeklinde konuştuğu ortaya çıktı. Cinayet Büro Amirliği ekipleri Kılınç'ı öldürdüğü gerekçesiyle Yıldız'ı gözaltına aldı. Suçlamaları reddeden Yıldız, polise verdiği ifadesinde "Orduevinde Hacı Ali ile birlikte yemek yedik alkol aldık. Sonra evlerimize gittik. Çok alkollü olduğu için merak ettim ve bu nedenle ev telefonunu aradım. Telefona çıkan kızı babasının eve gelmediğini söyledi" diye konuştu.

ZAMAN AŞIMINA İKİ YIL KALA
?
Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, dosyayı zaman aşımına iki yıl kala kala tozlu raflardan indirerek yeniden araştırmaya başladı. Kılınç'ın öldürüldüğü ve suç aleti olarak kullanılan taşın üzerinde bulunan saç teline İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı'nda DNA incelemesi yapıldı. Saç telinin 18 yıl önce gözaltına alınıp serbest bırakılan Mehmet Zülfi Yıldız'a ait olduğu belirlendi. Muğla'nın Datça İlçesi'nde yaşayan Yıldız evinde yakalandı. 67 yaşındaki zanlı emniyetin ardından sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BİZE ULAŞIN