Engelli öğrencilerin evde karne sevinci

İzmir’de 700 bin öğrenci, karne sevinci yaşadı. Okula gidemediği için evde eğitim gören engelli bireylere, karnelerini öğretmenleri getirdi. Engelli öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okundu

Engelli öğrencilerin evde karne sevinci

İzmir'de ilköğretim seviyesindeki yaklaşık 700 bin öğrenci dün okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte karne sevinci yaşadı. Kentte, 2017- 2018 eğitim ve öğretim yılının birinci döneminin sona ermesi nedeniyle Moris Bencuya Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde karne dağıtım töreni düzenlendi. Kent genelinde sayıları 4 bine yaklaşan özel öğretim öğrencisini eğitim sisteminin içine aldıklarını dile getiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bu kapsamdaki hiçbir öğrenciyi evde eğitimsiz bırakmamayı hedeflediklerini ifade etti.

KARNESİNE KAVUŞTU
?
Okula gidemeyip evde eğitim gören engelli bireyler de karnelerine kavuştu. İzmir'in Bergama İlçesi'nde yaşayan doğuştan otizmli 8. sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Hüseyin Aksakal'ın karnesini Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, Selçukbey İlkokulu Müdürü Erol Kavas ve öğretmenleri Elif Sunal ile Ali Güven getirdi. Aksakal'ın karne teslimi sırasında duygusal anlar yaşandı. Öğretmenlerinden Elif Sunal, "Hüseyin'e ne öğretebiliriz ve nasıl faydalı olabiliriz hep bunu düşünüyoruz. Algılama düzeyinde artırıcı çalışmalar yapıyoruz. El ve kol kas becerilerini artırmaya yönelik çalışmalarımız var. Her geçen gün daha da iyiye gidiyoruz ve Hüseyin bunun bilincinde" dedi. Oğlunun evde eğitim almaya başlamadan önce hiçbir şey yapamadığını dile getiren anne Zeynep Aksakal, "Bu bizi çok üzüyor ve kahrediyordu. Günlük hayatı daha güzel hale getirmek için öğretmenlerinin desteğiyle bir şeyler yapması bizi mutlu ediyor" dedi.

TAKDİR VE ONUR BELGESİ
?
Konak'ta ise kemik dokusu hassasiyeti nedeniyle kemiklerinin kırılma riski bulunan ve bu nedenle okula devam edemeyen 16 yaşındaki Mükerrem Solmuş, 10'uncu sınıfın ilk dönemini, aldığı eğitimlerle tamamladı. 6'ncı sınıftan itibaren evde eğitim alan Konak Anadolu Lisesi öğrencisi Mükerrem, hem karne hem de takdir ve onur belgesi almanın mutluluğunu yaşadı.

BİZE ULAŞIN