İşçilere mezar olan iskele hatalı çıktı

Viyadük inşaatı sırasında 4 işçiye mezar olan iskelenin bilirkişi raporuna göre dayanıksız malzemeden üretildiği ortaya çıktı

İşçilere mezar olan iskele hatalı çıktı
İZMİR- Çanakkale Otoyolu'ndaki viyadük inşaatında beton dökülmesi sırasında çelik konstrüksiyon iskelenin yıkılmasıyla 4 kişinin yaşamını yitirdiği acı olay ile ilgili ikinci bilirkişi raporu, işçileri ölüme götüren skandalı gözler önüne serdi. İncelemeyle, iskelenin payandalarının narin, eksik ve dayanıksız imal edilmesinin etkisiyle ağırlığa dayanamayıp çökmesi sonucu kazanın meydana geldiği, tespit edildi. Taahhütlere aykırı imalat yapan iskele firması olayda asli kusurlu bulunurken, halen '1'den fazla kişinin taksirle ölümüne neden olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan şantiye şefi Aykan K. ise tali kusurlu hale geldi. Bilirkişinin bu raporu sonrasında, iskeleyi imal eden şirketteki sorumlular hakkında da savcılığın iddianame hazırlayıp dava açacağı belirtildi.

4 CAN GİTTİ
4 Ağustos 2015 tarihinde meydana gelen olayda Menemen Koyundere'de, İzmirÇanakkale Otoyolu projesinin İzmirÇandarlı etabı viyadük inşaatında, beton dökülürken, çelik konstrüksiyon iskele yıkıldı. İskelenin çökmesiyle birlikte, viyadük üzerinde bulunan 4 işçi, yaklaşık 150 ton harcın ve demirin altında kaldı. İbrahim Yurt, Mehmet Reşit Işık, Hakan Bilmez ve Sefer Aslan hayatını kaybetti.
BİZE ULAŞIN