Öğretmen güneşten elektrik üretecek

Manisa’da öğretmen Dudu Sözcüer, kadın girişimcilere sağlanan devlet desteği ile güneş enerjisinden eletrik üretmek için tesis kurdu. Sözcüer, “Elektrik üretimine başlıyoruz” dedi

Öğretmen güneşten elektrik üretecek
Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde oturan evli ve 1 çocuk annesi 33 yaşındaki Dudu Sözcüer, güneş enerjisi santrali hayalini gerçekleştirdi. Matematik öğretmenliği mezunu Sözcüer, 2.5 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'na başvurarak, hazırladığı güneş enerjisi projesine destek almaya hak kazandı. Kendilerine ait 12 dönüm arazi üzerinde 2 bin 200 güneş panelini yerleştiren Sözcüer, "Böyle bir iş hayalimdi. Rüzgar güllerini hep görüyordum. Rüzgar güllerinden esinlenerek bu yola çıktım. Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu'nun Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, 'Kırsal Kalkınma için Katılım Öncesi Yardım Aracı' olarak bilinen 'IPARD başvurularını araştırdım, okudum. Medyayı takip ettim. Yüzde 65 oranında destek aldım" dedi.

EŞİM DESTEK OLDU
Eşinin süreç boyunca kendisine destek verdiğini belirten Sözcüer, "Kendi arazimiz üzerinde kurmayı uygun gördük. Şu anda sistem kuruldu. Elektrik üretimine 1 hafta içinde başlıyoruz. İşin ucundan tuttuk ve bugün güneş enerji panellerini devreye alacağız. Tesis 537 kilowatt enerji gücüne sahip. 0.133 cent'ten 10 yıl boyunca devlete elektrik satacağız" dedi. Toplam 1 milyon 800 bin lira yatırımla uygulamaya konulan güneş enerji projesi için Manisa Tarım ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan 585 bin lira hibe destek aldıklarının altını çizen Dudu Sözcüer, "Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik üretimi yeni başladı. Potansiyeli kadınlar açığa çıkarabilir" dedi.
BİZE ULAŞIN