Çalışmak zorunda kaldı SGK maaşları geri istedi

Zülküf Aktaş, malulen emekli oldu. Maddi sıkıntı çeken Aktaş, bir yıl inşaatta bekçilik yaptı. SGK, geriye dönük olarak ödediği toplam 126 bin lirayı geri istedi

Çalışmak zorunda kaldı SGK maaşları geri istedi

İzmir'in Bayraklı İlçesi'ne bağlı Adalet Mahallesi'nde yaşayan 69 yaşındaki Zülküf Aktaş, 1991- 1992 yıllarında, 2 kez trafik kazası geçirdi. Bacağındaki ve kollarındaki kırıklar nedeniyle platin takılan Aktaş, yürümekte güçlük çekince malulen emekli oldu. Aktaş'ın iddiasına göre, o dönem tedavi gördüğü hastanenin sağlık kurulu tarafından kendisi için çalışma gücünün yüzde 78'ini kaybettiği yönünde rapor verildi. Emekli olan, ancak geçim sıkıntısı çekenAktaş, 2009 yılında arkadaşının inşaatında bekçilik yapmaya başladı. İnşattaki malzemelerin başında duran Aktaş'a sigorta yapıldı. Aktaş, yaklaşık 1 yıl çalıştığı işten inşaat tamamlanınca ayrıldı.

NASIL ÇALIŞAYIM?
?
Aktaş'ın emekli maaşı, sigortalı çalışması nedeniyle 2015 yılında SGK tarafından kesildi. SGK'ya itirazda bulunan ve sağlık kuruluna tekrar giren Aktaş, çalışma gücünün yüzde 81'ini kaybettiği yönünde rapor aldı. Raporun kabul edilmediğini ve SGK tarafından çalışabileceği yönünde tebligat aldığını öne süren Aktaş, maaşının kesilmesinin ardından ikinci şoku yaşadı. SGK tarafından, Aktaş'tan 2009- 2015 yıllarında aldığı emekli maaşı istendi. Emekli maaşının kesilmesiyle geçim sıkıntısı çeken Aktaş, SGK'nın istediği 126 bin lirayı ise ödeyemedi. Aktaş, "Kolumu oynatamıyorum. Yürümekte zorluk çekiyorum ve bastonla yürüyorum. Bu halde nasıl çalışayım? Devletimizden yardım istiyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN