Tramvayda önlem yerİne sadece uyarı

Konak Tramvay Projesi’nde yarından itibaren hatta enerji verilmeye başlanacak. Ancak binlerce volt elektrik taşıyacak sistemin yaya ve taşıt üst geçitlerini silme geçecek olması korkutuyor

Tramvayda önlem yerİne sadece uyarı

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içi toplu ulaşım sorununu çözmek amacıyla Konak ve Karşıyaka'da tramvay projelerini hayata geçirmek için Haziran 2014'te yapım çalışmalarına başladı. Karşıyaka Tramvay hattındaki çalışmaları yıl içinde tamamlayan Büyükşehir, geçtiğimiz aylarda Karşıyaka'da yolculu seferlere başladı. Fakat Konak Tramvayı'nda işler planlandığı gibi gitmedi. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki alt geçidin hizmete açılması ile birlikte meydan düzenlemesinin yapılacağı alanda ray döşeme çalışmalarına hız verilirken hattın bittiği güzergahta vagonların enerji alacağı kataner sisteme de geçtiğimiz haftalarda tel çekildi.

SİLME GEÇİYOR
?
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki tel çekme işlemi tamamlanırken çekilen tellerin başta Göztepe Vapur İskelesi önündeki yaya üst geçidi, Konak Pier Alış Veriş Merkezi önündeki yaya üst geçidinde ve yine Konak'taki köprülü kavşak geçişlerinde deyim yerindeyse yaya ve taşıt üst geçitlerini silme geçmesi kafa karıştırdı. Hattın can ve mal güvenliği açısından ne kadar güvenli olduğu tartışma konusu olurken İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki gün yazılı ve görsel basın yayın organlarına geçtiği açıklamada vagonların enerji alacağı kataner sisteme test çalışmaları kapsamında yarından itibaren elektrik enerjisi verileceğini duyurdu. Yapımı son aşamaya gelen Konak Tramvay hattında, test işlemleri kapsamında kataner tellerine 750V DC elektrik akımı verileceği ifade edildi. Belediye yetkilileri de bundan sonraki süreçte hattıı kapsayan güzergah üzerinde yüksek gerilim enerjisi olacağından, can ve mal kaybının oluşmaması adına vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi. Ancak gerekli önlemlerin alınması yerine vatandaşların can ve mal güvenliği açısından dikkatli olması konusunda uyarıda bulunması bu kadarda olmaz dedirtti.

BİZE ULAŞIN