Balıkesir’in tikli köyü

Balıkesir Hallaçlar Köyü’nde yaşayanların çoğu tikli. Ani hareketlere ve dokunmalara aşırı tepki veren köylülerin ilginç yaşamanı görenler kendilerini gülmekten alamıyor

Balıkesir’in tikli köyü

HALLERİNDEN MEMNUNLAR
Balıkesir'in Havran İlçesi'ne bağlı Hallaçlar Köyün'de yaşayan sakinlerin çoğunun tiki var. Yaklaşık bin nüfusu bulunan Hallaçlar'da yüksek ses, ani hareket ve dokunmalara karşı zaman zaman tekme ve tokata kadar giden aşırı tepkiler veren tiklli vatandaşlar, durumlarından memnun. Tikli vatandaşlar kendilerine yapılan şakalardan çok fazla rahatsız olmazken, onların bu tikleriyle eğlenmek isteyenler kimi zaman dayak yemekten kurtulamıyor.

GİDEREK AZALIYORLAR
Eskiden Hallaçlar Köyü'nde daha fazla tikli insan olduğunu belirten Ahmet Yurdakul, "Uzun yıllardan bu yana aşırı ses ve dokunmaya karşı tikim var. Aşağı yukarı 70 sene oldu. Korkunca oluyor. İçeriden gelen bir şey. Benden başkaları da vardı. Köyde 15-20 kişi vardık. Kimileri öldü. Şimdi tikli insan sayısı biraz azaldı" dedi. Hallaçlar Muhtarı Adem Demirtaş ise "Bazılar sesten, bazılar tıngırtıdan korkuyor. " dedi.

BİZE ULAŞIN