Berrin Birer: Askıda Oda

KİTVAK diye duymuşsunuzdur belki ama açılımını yazınca biraz karmaşık geliyor. "Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Hastanesi Kurma ve Geliştirme Vakfı" Halbuki çok büyük işler yapmalarına rağmen kendileri o kadar yalın, o kadar anlaşılır ki. İhtiyacı olanlara iki paket götürüp, çağırdıkları gazetelerde yer alabilmek için yarışan 'yardımseverlere' hiç benzemiyorlar.
Son zamanlarda ben de icra kuruluna girip yazışmaları görür olduğum için biliyorum, öyle heyecanla çalışıyorlar ki sabahlara kadar uyutmuyorlar insanı. Vakıf yararına kermes mi yapılacak? Sabahlara kadar oturup pişiriyor, çevrelerindekilerden alabildikleri her yardım için sevinç çığlıkları atıyorlar. Bu kadar çalışıp emeklerini paraya çevirince kıyılarına çekiliyorlar. Kimse kendi reklamını yapmıyor. Ekranda yer almak, gazete sayfalarına çıkmak gerektiğinde birbirlerini öne itiyorlar. Yani pek 'normal' değiller.
Böyle arı gibi çalışarak topladıkları bağışlarla önce Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'ni yaptırdılar.
Ardından, yakınları tedavi görürken otele verecek veya ev tutacak paraları olmadığı için aylarca hastane bahçesinde, kanepelerde yaşamak zorunda kalanlar için Ege Üniversitesi Konukevi'ni, son olarak da Dokuz Eylül Üniversitesi Konukevi'ni bağışlarla ortaya çıkardılar.
Hasta ve yakınları için konukevleri açıldı ve çok büyük bir yaraya merhem oldu, ama konukevinin hijyenik ortamda, sıcak hizmet verebilmesi için, kalacaklardan az da olsa para alınması gerekiyor. Ve maalesef bu küçücük ücretleri dahi ödeyemeyeceklerin sayısı düşünüldüğünden çok daha fazla.

HASTA YAKINLARINA DESTEK
Tam da bu nedenle KİTVAK 'Askıda Oda' çalışması başlattı. Yapılacakları öyle karmaşık anlatmaya gerek yok. Fırından aldığınız ekmeği bir poşete koyup askıya asıyorsunuz, maddi gücü olmayan da kimseden istemek zorunda kalmadan, mahcup olmadan askıdaki ekmeği alıp gidiyor ya işte tam onun gibi bir şey. Siz az çok demeden 'Askıda Oda' için bağışta bulunuyorsunuz, ihtiyacı olan hasta veya hasta yakını sizin parasını ödediğiniz odada kalıyor.
Alan el ile veren el birbirini görmüyor.
KİTVAK, Ege Üniversitesi ve DEÜ Abdulrezzak Sancak konukevlerinde konaklamak isteyen, ama maddi gücü buna da yetmeyen hasta yakınlarına destek olmak için başlattı bu çalışmasını.
Duyarlı vatandaşları ayda 10-20 lira dahi olsa düzenli bağışa çağırıyor askıda oda için. Tabii ki gücü olan çok daha fazla bağış yapabilir.
'Benim vereceğimden ne olacak' demeden bu güzel çalışmaya gücünüz yettiği kadar katkı koymak için bağışlarınızı vakfın Halk Bankası İzmir Konak Şubesi IBAN TR86 0001 2009 7340 0016 0000
83 No'lu Askıda Oda Hesabına yatırabilir, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
Vakfı ziyaret edip, bu gönlü büyük insanlarla tanışarak, bağışınızı makbuz karşılığında teslim edebilirsiniz. Ben vaktiniz varsa vakfa uğrayıp bir çaylarını içmenizi öneriyorum.
Yalnız o günden itibaren ömür boyu KİTVAK'lı olabileceğiniz konusunda da sizi uyarıyorum.

BİZE ULAŞIN