İlk kazma baharda

Efes Antik Kenti’ni 2 bin 500 yıl sonra yeniden denizle buluşturacak kanal projesine ilk kazma ilkbaharda vurulacak. DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, “İlk etabı 1 yıl içinde bitireceğiz” dedi

İlk kazma baharda

Başbakan Binali Yıldırım'ın "35 İzmir 35 Proje" arasında yer alan iki etaplı Efes Antik Kenti Kanal Projesi'nin ilk etabı için düzenlenen ihale, Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırıldı. İlk tekliflerin 20 Ekim'de alındığı ihaleyi 20 milyon 666 bin lira ile Anatolia Mühendislik İnşaat Sanayi Ticaret Şirketi kazandı. DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker yasal süresi içinde herhangi bir itiraz olmaması halinde yüklenici firmayı önümüzdeki günlerde sözleşme imzalamak için davet edeceklerini açıkladı. Efes Antik Limanı'na yatların girişini sağlamak için Pamucak sahiline 600 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde giriş kanalı yapılmasını içeren projenin ilk etabının ihalesine 53 firmanın teklif verdiğini hatırlatan Eker, Efes Antik Kanal Projesi'nde bir terslik olmaması halinde ilk kazmanın ilkbaharda vurulacağını söyledi.

YER TESLİMİ YAKINDA
?
Efes Antik Kanal Projesi'nin taşkın önleme projeleri kapsamında değerlendirilen bir proje olduğunu belirten Eker şunları söyledi; "Bizim çıktığımız ihale Efes Antik Kenti mansabındaki karayolu köprüsü ile Ege Denizi arasındaki 600 metrelik bölümü kapsayan güzelleştirme projesidir. Bu proje, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın İzmir için açıkladığı 35 Proje'den bir tanesi idi. Geçtiğimiz yıl ekim ayında çıktığımız ihaleyi geçtiğimiz günlerde sonuçlandırdık. Şimdi yasal itiraz süreçlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. İtiraz sürecinin tamamlanmasının ardından son olarak ihale dosyasını 'Biz bu ihaleyi yaptık. Uygun mu' diye ön mali kontrol için genel müdürlükte strateji daire başkanlığımıza göndereceğiz. Onlar usulen bir hata var mı yok mu diye bakacaklar. 'Tamam' dedikten sonra da ihaleyi kazanan firmayı sözleşme imzalamaya davet edip imzaları atacağız. Bir terslik olmazsa bahar aylarında da ilk kazmayı vurmayı planlıyoruz" dedi. Denizle bağlantının olduğu yerde Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) Genel Müdürlüğü'nün bir çalışması olduğunu hatırlatan Eker; "DLH şu anda burada yapacağı çalışma için projeleri hazırlıyor. Denizin hareketinden dolayı kanalın dolma riski var. Bunun engellenmesi için DLH'nın oraya mendirek türü bir imalat yapması gerekiyor. Proje ihalesine 2017 yılı Ağustos ayında çıktılar. Bir yıl gibi bir süre içinde projenin tamamlanması öngörüldü. Önce projeyi tamamlayacaklar ardından da yapım ihalesine çıkacaklar. Tabi ki bize yetişmeleri gerekiyor" şeklinde konuştu. Proje kapsamında yaklaşık 4 metre kadar da su yüzeyinden itibaren kazı yapacaklarını böylece deniz araçlarının rahatça kanala giriş çıkış yapmasının sağlanacağını belirten Eker; DSİ olarak 1 yıl içinde imalatları tamamlamayı öngördüklerini de sözlerine ekledi. Projenin tamamlanması ile birlikte Efes Limanından 2 bin 500 yıl içinde yaklaşık 9 kilometre çekilen deniz, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan antik kentle yeniden buluşturulmuş olacak. Proje doğrultusunda toplam 6 bin 130 metre uzunluğunda kanal açılacak.

'KENDİMİZE BÖLÜM AYIRDIK'
Efes Antik Kenti'nin mevcut yeri ile deniz arasında 6.5 kilometrelik bir mesafe olduğunu hatırlatan Eker; "DSİ olarak biz bunun sadece 600 metrelik bölümünü yapıyoruz. Üst tarafı arkeolojik sit alanı. Arkeolojik SİT'in çalışma şekli herkesin bildiği gibi özel. Arkeolojik SİT alanlarında çalışmalar kültür ve tabiat varlıkları koruma kurulunun ve müzeler genel müdürlüğünün denetiminde gerçekleştiriliyor. Bu bizim iştigal konumuz değil. Biz kendimize bir bölüm ayırdık. Orada çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN