Prematüre doğdu yaşama tutundu

7 aylık olarak doğan Beren Su’nun ince bağırsaklarında yırtık tespit edildi. Minik Beren Su, 2 ameliyatla sağlığına kavuştu

Prematüre doğdu yaşama tutundu

Denizli'de yaşayan Hasibe Karakan geçen yıl, 7 aylık hamileyken 1 kilo 200 gram ağırlığında bir kız bebek dünyaya getirdi. Ailesinin 'Beren Su' adını verdiği bebek, prematüre olarak dünyaya geldiği için Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne alındı. Buradaki tedavisi sırasında minik Beren Su'nun bağırsaklarında yırtık olduğu fark edilip, ameliyata alındı. Ameliyatta Beren Su'nun bağırsakları karnı ağızlaştırılarak dışarı alındı. Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Gastroenteroloji uzmanlarınca bir yıldır takip edilen Beren Su, karnından beslenip, yeterli kiloya ulaştığında bağırsakları tekrar ameliyatla kapatıldı. 20 gündür yoğun bakımda takibi yapılan Beren Su bebek, sağlık personelinin yoğun çabasıyla yaşama tutundu.

TABURCU EDİLDİ
?
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İnanç Cici, bu tür vakaların çok nadiren görüldüğünü belirterek, "Beren Su bebeğe, birincisi acil ameliyat, ikincisi efektif bir ameliyat uyguladık. Hastamızı doğduktan sonra acil ameliyata aldık ve yırtılan bağırsaklarını onararaktan bağırsaklarını dışarıya aldık. Hastamız, yoğun bakım takiplerinde iyileşti. Annesi, biz ve bebeğimiz hazır olduğunda 12 aylık olduktan ve iyi bir kilo alımından sonra bağırsaklarını kapatmak ve tekrar karnın içine yerleştirmek için hastamızı yatırdık ve ameliyat ettik. Hastamız yaklaşık 20 gün yoğun bakımda yattı. Tedavi sonrası Beren Su'yu sağlığına kavuşmuş şekilde taburcu ettik" dedi.

BİZE ULAŞIN