Güneş enerji santrali için harekete geçildi

Seferihisar’da köylüler, güneş enerji santrali kurmak için harekete geçti. Güneş santralinde üretilen elektrik ile tüketim karşılanacak

Güneş enerji santrali için harekete geçildi

Seferihisarlı köylüler, güneş enerji santrali kuruyor. Yaklaşık bir yıl önce Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi'nin (SEYEKO) kurulmasıyla başlanılan süreçte, ortak kurulacak santral için ortak olacak köylüler ön kayıt yaptırmaya başladı. Seferihisar'da gerçekleştirilen bilgilendirme ve kayıt toplantısına köylüler yoğun ilgi gösterdi. İlk olarak Seferihisar Belediyesi tarafından Ulamış Köyü'nde kooperatife kiralanan arazide kurulacak güneş tarlasında temiz enerji üretimi başlayacak. SEYEKO Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, kooperatife ortak olacak ilk 50 kişi, ömür boyu 100 lirayı bulan elektrik faturasını artık ödemeyecek.

MİRAS KALACAK
?
Ortaklığa katılanlar, güneş enerji santralı hisselerini ve kooperatif gelirlerini miras yoluyla devredebilecek. Hissedarlar bundan sonraki projelerde öncelikli ortak olacak. Kooperatifimiz sayesinde halkımızın sahibi olduğu bir yatırım ile yerel kaynaklar kullanılarak elektrik üretilecek. Kooperatifçilik ile yerelde kalkınmanın önünü açacak bu girişim ile Türkiye'de örnek bir model oluşturulacak.

BİZE ULAŞIN