Engelli eczacı iyilik dağıtıyor

Bebekken duymadığı fark edilen Işıl Soyak’ın eğitimi için ABD’de vakıf kuruldu. Çok iyi bir eğitim alarak eczacı olan Soyak, şimdi eczanesinde sosyal projelerle iyilik dağıtıyor

Engelli eczacı iyilik dağıtıyor

Dahiliye doktoru anne ve yüksek inşaat mühendisi babanın 1963 yılında dünyaya gelen kızları Işıl Soyak'ın filmlere konu olacak ilginç hayat hikayesi dikkat çekiyor. henüz 1 yaşındayken dedesi tarafından işitmediği fark edilen Soyak'ı ailesi işitme engelli okuluna götürdü ancak, eğitim alabilmesi için 9 yaşına gelmesi gerektiğini öğrendi. Dört yaşına gelen kızlarıyla ABD'ye giden Soyak ailesi, okul araştırmaya başladı. Kızlarının dudak okuma yöntemiyle herkesle iletişime geçebileceğini öğrendi. Tedavisi için ailesi ABD'ye yerleşen Işıl için Ameriklılar vakıf kurdu. Soyak alisei, yıllar sonra türkiye'ye geri dönüş yaptı. Ege üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni kazanan Işıl, 1988 yılında hayatını Feridun tuğmen ile birleştirdi. Çiftin Damla ve Can isimli 2 çocuğu dünyaya geldi.

YARDIM EDİYOR
?
Hayatını istediği gibi yaşayan, Işıl Soyak, 2011 yılında kendi eczanesini açtı. Sosyal projelerin içinde yer alarak kendisi gibi engellilerin yardımına koşan Soyak, İzmir İşitme Engelliler ve Karşıyaka Liones Kulübü'ne üye oldu. Engelliler için hazırlanan sosyal projelerde gönüllü olarak yer alıyor. İşitme engelli bir çocuğa işitme cihazı takılması için yardım toplanmasına öncülük eden Işıl Soyak, olimpiyatlarda yarışacak işitme engelli bir hentbolcu için de yardım topladı. Dünyadaki en büyük hediyenin yaşam olduğunu belirten Soyak, "İnsan istedikten sonra önünde durabilecek bir engel de yok. Kendimi hiç engelli gibi görmedim. Kadınlar gücünün farkında olmalı. Yaşamak güzeldir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN