ESHOT’a da gizli zam

Başkan Kocaoğlu, İZBAN’da başlattıkları ‘gittiğin kadar öde’ sistemini İzmir’in metropol alan dışındaki 19 ilçesinde çalışan belediye otobüslerinde de uygulayacaklarını açıkladı.

ESHOT’a da gizli zam

İZBAN'da 15 Şubat'ta uygulamasına başlanılan 'gittiğin kadar öde' sistemine tepkiler sürerken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan tartışma yaratacak yeni açıklama geldi. Önceki gün kadın gazetecilerle bir araya gelen Başkan Kocaoğlu, İZBAN'da uygulanmakta olan ve kamuoyunda büyük tartışma yaratan 'gittiğin kadar öde' sistemini İzmir eski metropol alan dışındaki 19 ilçeye çalışan belediye otobüslerinde de uygulayacaklarını açıkladı. 90 dakika ücretsiz ulaşımın eski metropolde geçerli olduğunu, 'gittiğin kadar öde' sisteminin ise dünyanın her tarafında uygulandığını belirten Kocaoğlu; "En adaletli sistem buydu. Eğer validatör eksikliği varsa onlar da giderilecek. Biz bu sistemi 19 ilçeden kente getirdiğimiz ESHOT otobüslerinde de uygulayacağız. Toplu ulaşım yapan kooperatifleri, birlikleri de bu sisteme dahil edeceğiz. Uygulayacağımız sistemde herkes gittiği kadar ödeyecek. Parayı ESHOT'un topladığı, aracın yaşından donanımına, şoförün kıyafetinden eğitimine varıncaya kadar ESHOT'un yöneteceği bir sistem üzerinde çalışıyoruz" dedi. Kocaoğlu'nun açıklamaları kent gündemine bomba gibi düşerken yeni düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceği ise merak konusu oldu.

ZAM ÜSTÜNE ZAM
1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren tarifeye göre metropole sonradan bağlanan dış ilçelerde 5 lira 70 kuruş ile 5 lira 72 kuruş arasında değişen tam bilet ücretleri ESHOT tarafından belirlenecek sınır mesafenin (İZBAN'da 25 kilometre) aşılması halinde ekstra gidilen her kilometre için vatandaştan belli oranda ücret alınacak. Bu aynı zamanda ulaşım ücretlerine ikinci zam anlamına da gelecek. Özellikle metropole yeni bağlanan dış ilçelerde yaşayan ve her gün İzmir'e ya da belde dışına çıkmak zorunda kalan vatandaşların ulaşım masrafları yeni düzenleme ile daha da artmış olacak. Bu da aile ekonomisine yük anlamına gelecek.

KİMLER ETKİLENECEK?
ESHOT otobüslerinde hayata geçirilecek yeni sistem Kınık, Bergama, Dikili, Aliağa, Foça, Menemen, Kemalpaşa, Torbalı, Ödemiş, Beydağ, Bayındır, Tire, Kiraz, Çeşme, Urla, Seferihisar, Menderes, Karaburun ve Selçuk ilçeleri ile bu ilçelere bağlı beldeler arasında çalıştırılan hatları kapsayacak.

BİZE ULAŞIN