Annesi ikinci hayatını verdi

İzmir’de 4 yıldır kronik böbrek yetmezliği ile mücadele eden Mehmet Boran, tansiyonu çıktığı için 2 kez nakilin eşiğinden döndü. Mehmet, annesinden nakledilen böbrek ile sağlığına kavuştu

Annesi ikinci hayatını verdi

İzmir'de 4 yıl önce karın ve gaz şakaleti nedeniyle ailesi tarafından götürülen 8 yaşındaki Mehmet Boran Tavşan'a yapılan etkiklerin ardından böbrek süzgeçlerinin doğuştan kapalı olduğu ortaya çıktı. Kronik böbrek yetmezliği hastalığı nedeniyle 4 yıl tedavi gören Mehmet, haftada üç kez diyalize girdi. Yaşıtları gibi düzenli bir hayatı olmayan ve hastalığı nedeniyle hep yorgun düşen küçük Mehmet, bir yandan tedavi görürken bir yandan da nakil için organ bekledi.

TANSİYONU ÇIKTI
Mehmet'in tedavi sürecinde, iki defa kadavradan uygun organ bulundu. Ancak, bulunan iki böbrek de tansiyonu yüksek seyretmesi nedeniyle ameliyata alınamayacağı Mehmet'e nakledilemedi. Oğlunun gözlerinin önünde eriyip gitmesine dayanamayan 40 yaşındaki anne Çiller Tavşan, kendi böbreğini vermek istedi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tetkiklerin ardından Mehmet'e annesinin böbreği uygun bulunarak başarılı operasyonun ardından Mehmet, ikinci hayatına başladı. Oğlunun imdadına yetişen annesi Çiller Tavşan, "Oğluma, iki kez de nakil şansı doğdu. Ama ne yazık ki Mehmet Boran'ın tansiyonu 25 civarında seyrettiği için nakil olmadı. En sonunda buna bir anne olarak dayanmak da zor olduğu için oğlumu sağlıklı görmek için ne gerekiyorsa onu yaptım. Onun mutluluğu her şeye bedel. Her anne aynı şeyi yapar" dedi. Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Taylan Özgür Sezer, "Bizler o kadar çok nakil gerçekleştiriyoruz ki olayların duygusal boyutlarını tam göremiyoruz. Ama ameliyatlardan sonra o insanlarla konuşmak ve durumlarını iyi olarak görmek bizi ayrıca mutlu ediyor" dedi.

BİZE ULAŞIN