Bu nasıl imalat?

Büyükşehir’in Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda inşa ettiği tramvay durakları, yolcu seferlerine başlanmadan paslandı. Durakların kısa sürede pas tutması, “bu kadar da olmaz” dedirtti

Bu nasıl imalat?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamu kaynaklarının yanlış kullanımına ilişkin uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda inşa edilen tramvay durakları, daha yolculu seferlere geçilmeden paslanmaya başladı. Duraklardaki taşıyıcı kolonlarda ve oturma yerlerindeki korozyon, görenleri de hayrete düşürdü. Aylar önce montajı gerçekleştirilen durakların kısa sürede bu hale gelmesi bu kadar da olmaz dedirtti. Normal koşullarda paslanmaz çelikten yapılması gereken duraklarda ne tür bir malzemenin kullanıldığı, imalatların şartnameye uygun olarak yapılıp yapılmadığı merak konusu oldu. İklim koşullarını hesaba katmadan kentin çeşitli yerlerindeki kaldırımlara dayanıklı karo malzeme yerine plastikten yapılmış hissedilebilir yüzeyli engelli yolu yapan ve yanlış malzeme seçimi nedeniyle İzmirlinin milyonlarca lira parasını boşa harcayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sefer de tramvay için inşa edilen duraklarda yeni bir skandala imza attı. Konak tramvayı için Mustafa Kemal Sahil Bulvarında inşa edilen duraklar daha yolculu seferler başlamadan paslanmaya başladı.

HAYRETE DÜŞÜRDÜ
?
Denizden gelen esintinin de etkisi ile önce kararan ardından da oksitlenmeye başlayan kolon ve kirişler, görenleri hayrete düşürdü. Duraklardaki deformasyon sadece kolon ve kirişlerdeki demirlerle sınırlı kalmadı. Durakta bekleyen vatandaşların oturması için yapılan krom nikel kaplamalı oturma gurupları da gerek yağan yağmurlar gerekse denizden esen iyotlu hava nedeniyle paslanmaya başladı. Paslanmanın sadece deniz tarafında değil kara tarafındaki duraklarda da başladığı gözlenirken yapılan imalatların şartnameye uygun olarak yapılıp yapılmadığı merak konusu oldu. Karşılaştıkları manzara karşısında isyan eden vatandaşlar kamu kaynaklarının boşa harcanmamasını geçici kabul işlemleri sırasında bu tür hatalı imalatlara göz yumulmamasını istedi.

BİZE ULAŞIN