O çöpü döktürtmem

Büyükşehir Meclisi’nde Ödemiş’in çöpünün 14 ay boyunca Kiraz’a dökülmesi kararı çıktı. Kocaoğlu’nun sözünde durmadığını belirten Başkan Özçınar, “Bu kez döktürtmem” dedi

O çöpü döktürtmem
Aradan 10 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen yeni kurulması öngörülen Katı Atık Bertaraf Tesisi için yer bulamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sefer de gözünü Kiraz'a dikti. Pazartesi günü toplanan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda Ödemiş'ten ara transfer alanına gelen evsel nitelikteki atıkların 31 Temmuz'dan itibaren 14 ay süreyle daha Kiraz'da kurulan depolama alanına dökülmesine ilişkin başkanlık önergesi kabul edildi. AK Partililerin ret oyuna karşılık CHP'lilerin oyları ile kabul edilen önerge, AK büyük tepkiye neden oldu. Mecliste söz alan Kiraz Meclis Üyesi Özcan Kaymak, evsel atıkların depolanacağı alana yakın bir bölgede hastane ve okul olduğunu belirtti, maddenin bir kez daha görüşülmesini istedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da, depolama alanının yer tespitinin yanlış olduğunu söyledi. Bu karar özellikle AK Partili Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar'ı kızdırdı. Karara isyan eden Özçınar, Başkan Aziz Kocaoğlu tarafından kendisine verilen sözün tutulmasını istedi. Kararın adaletsiz olduğunu ifade eden Özçınar, "Yaklaşık 1 sene önce Ödemiş alanından gelen çöpler bizim oraya çöp dökülmeye başlandığında Başkan Aziz Kocaoğlu'nu telefonla aradım. Kendisine ilçemdeki vatandaşların çöplerin buraya dökülüyor olmasından büyük rahatsızlık duyduğunu belirterek 'Ciddi bir tepki var. Biz bu çöpü istemiyoruz' dedim. Kendisi de bana iyi niyetle, çöpün Kiraz'a geçici olarak döküleceğini, katı atık bertaraf tesisi yapılana dek sırayla depolama işleminin diğer ilçelerde de yapılacağını söyledi. Hatta aynı konuşmada ilçemizdeki çöplüğü tamamen kaldıracağı sözünü de verdi. Biz de sırayla yapılır düşüncesiyle 'tamam' dedik. Şimde meclis toplantısında küt diye bir karar çıktı. Kimse kusura bakmasın. Kiraz, Ödemiş'in, Beydağ'ın çöplüğü değildir" diye konuştu. Karardan büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Özçınar; "Hani bütün ilçeler çöpü dönüşümlü olarak depolayacaktı? Benim ilçedeki vatandaşımın ve yaşadığı çevrenin sağlığı her şeyden önemli. Ben sesimin çıktığı her yere kadar bunu duyuracağım. Ama bu saatten sonra da o çöpü Kiraz'a döktürtmeyeceğim. Bütün arkadaşlarla da konuşacağım. Gerekirse o yola hendekler kazıp o çöp kamyonlarını geçirtmeyeceğim" şeklinde konuştu.

SÖZÜNÜ TUT BAŞKAN
Çöplerin döküldüğü alana giden yol üzerinde hastane yapılacağını, hastaneye ilişkin tüm planlama süreçlerinin tamamlandığını, 2018 yılı yatırım programına alındığını belirten Başkan Özçınar, şöyle devam etti: "Yine aynı bölgede yol üzerinde çok sayıda öğrencimizin eğitim gördüğü yatılı bölge ilköğretim okulumuz var. Yine aynı bölgede iki tane mahallemiz var. Orada yaşanacak kirlilikten ötürü olumsuz yönde etkilenecek köylerimiz var. İki gün sonra çöp sularının yer altı sularına karışıp bize nasıl bir dönüşü olacağını ben çok net biliyorum. Bana, 'Çöp geçici bir süre ile burada depolanacak. Sonra da çöpü buradan kaldıracağım' deyip de 1 yıl sonra sürenin 14 ay daha uzatılmasını kabul etmiyorum, etmeyeceğim de. İlçem adına böyle bir şeyde asla yokum."
BİZE ULAŞIN