Yardımsever köy

Balıkesir’in Büyük Katrancı Köyü’nde 200 yıldan beri sürdürülen gelenekle köye gelen misafirler, günde üç öğün yemek ikram edilerek konuk ediliyor

Yardımsever köy

AÇ KALMAK YOK
Balıkesir'in Kepsut İlçesi'ne bağlı Büyük Katrancı Köyü'ne gelen konuklar yemek yemeden gönderilmiyor. 45 haneli köyde her gün bir aile nöbetçi olarak yemek pişirme görevini üstleniyor ve günde üç öğün yemek yapılıyor. Köyün devam ettirdiği bu geleneği duyan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, beraberinde Kepsut Kaymakamı Murat Atıcı ve Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ile birlikte köyü ziyaret etti.

KAFAOĞLU'NDAN ÖVGÜ
Köylüler tarafından köy konağında ziyafet düzenlendi. Gözlemeden çorbaya, tatlıdan böreğe kadar birçok çeşidin hazırlandığı yemekte protokol, köylülerle birlikte yemek yedi. Köydeki vatandaşların daveti üzerine köye giden Başkan Kafaoğlu, "Bu alışkanlık Hakikatten bizi biz yapan değerler bunlar. Hacı Bektaş-ı Veli ne güzel söylemiş; 'Gelene açıktır kapımız, yiyene helaldir lokmamız' diye. İşte kim gelirse helal lokmamızdan yiyebilir diyorlar" dedi.

BİZE ULAŞIN