Lisans düzeyinde uzaktan eğitim programları

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, lisans düzeyinde uzaktan eğitim vermek için hazırladıkları projenin geçen yıl Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylandığını, Türkiye'de geçen yıl ilk kez uygulanan proje kapsamında bu yıl 3 yeni bölüm daha açıldığını söyledi.

Prof. Dr. Durman, 1997 yılında başladıkları internet destekli eğitim çalışmasını her geçen yıl genişlettiklerini, internet destekli eğitimin dünyada ilgi görmeye başladığını belirtti.

SAÜ'nün geçen yıldan itibaren ön lisans, lisans, yüksek lisans ve sertifika programları alanında uzaktan eğitim verdiğini ifade eden Durman, şunları söyledi:

''Geçen yıl ek kontenjanla bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve insan kaynakları lisans programlarında eğitim vermeye başladık. Bizim projemizin adı 'Karma Öğretim'. Yani örgün eğitim ile e-öğrenimin birlikte kullanılması anlamına geliyor. YÖK'ün lisans programları için onay verdiği tek uygulama olan karma öğretim metodunda, örgün eğitim uzaktan eğitimle destekleniyor.

Derslerin yüzde 30'u cumartesi ve pazar günleri sınıf ortamında yüz yüze örgün eğitim ile verilirken, bunun yanı sıra ilave olarak derslerin tamamı internet aracılığıyla öğrencilere sunulmaktadır. Öğrenciler, karma öğretim modeliyle hem kampüs olanaklarından yararlandılar, hem de uzaktan eğitimle yer ve zaman kısıtlarından bağımsız olarak eğitimlerine devam ettiler.''

''52'ŞER ÖĞRENCİ ALINACAĞI AÇIKLANDI''

Geçen yıl açılan bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve insan kaynakları bölümlerine 150 öğrenci alındığını hatırlatan Durman, karma öğretim lisans programlarında yıllık bin TL'ye yakın öğrenim ücreti alındığını kaydetti.

2008 ve 2009 eğitim öğretim döneminde karma eğitimle öğrenim gören öğrencilerle, örgün eğitimle öğrenim gören öğrencilerin aynı sınavlara girdiklerini dile getiren Durman, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Sınav sonuçlarında öğrencilerin başarılarının birbirine denk olduğu görülmüştür. Bu da bize öğretim yönteminin şeklinin değil, program yeterliliklerinin öğrenciye ne kadar yansıtıldığının önemini bir kez daha göstermiştir. Öğrenciler hafta sonları yüz yüze görmeleri gereken dersleri aldılar. Diğerlerini internet ortamında gördüler. Türkiye'de geçen yıl ilk kez uygulanan proje kapsamında, bu yıl 3 yeni bölüm daha açılmasına karar verildi. Bu yıl da karma eğitim modeli ile SAÜ Eğitim Fakültesinde bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi bölümü ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde kamu yönetimi ve maliye bölümleri açılarak, ÖSYM Kılavuzu'nda yer aldı. Yeni bölümlere 2009 ve 2010 eğitim öğretim yılında 52'şer öğrenci alınacak.''

''ORTAK DİPLOMA VERMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRDÜRÜYORUZ''

Projeyi diğer üniversitelerle iş birliği yaparak genişleteceklerini bildiren Durman, sözlerini şöyle tamamladı:

''Projemiz şu anda sadece üniversitemizi ilgilendiriyor. Ancak önümüzdeki dönemlerde diğer üniversitelerle iş birliği yapacağız. Örneğin Van'da bir öğrenci uzaktan eğitim almaya hak kazandı. Uzaktan eğitim alan öğrencilere internet ortamında verebileceğimiz bilgileri ve yeterlilikleri kazandıracağız. Ama veremediğimiz becerileri Van'daki üniversiteden alacak. Derslerinde başarılı olan öğrencilere ortak bir diploma vereceğiz. YÖK hazırladığımız bu projeyi çok beğendi. Ortak diploma vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın zamanda bunu da hayata geçireceğimize inanıyoruz.''

BİZE ULAŞIN