Meslek liselerinde kat sayı sevinci: Artık önümüz açıldı

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) Öğrenci Seçme Sınavı'ndaki (ÖSS) kat sayı uygulamasını kaldırılması, meslek lisesi öğrencileri tarafından sevinçle karşılandı. Yeni uygulamayla artık üniversite okumayı düşündüklerini belirten öğrenciler, "Artık önümüz açıldı." dedi.

Üniversiteye giriş sınavında meslek liseli öğrencilerin önündeki en büyük engel olan kat sayı uygulamasının kaldırılması büyük yankı uyandırdı. Dün yapılan YÖK Genel Kurul toplantısında 2010 yılından itibaren uygulamaya konulacak iki aşamalı sistem, öğrenciler tarafından da olumlu karşılandı.

Yeni sistemin kendileri için büyük avantaj oluşturduğunu belirten Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, artık istedikleri bölümlere girebileceklerini belirtti. Kat sayı uygulamasının yıllardır haksızlığa neden olduğunu ifade eden öğrencilerden Kadir Sekmen, "Kat sayının kaldırılması bizim için iyi oldu. Meslek lisesi olduğumuz için istediğimiz bölüme giremiyorduk. Şimdi istediğimiz bölüme girme şansımız oldu. En azından mühendislikleri seçebileceğiz. Ben 'Havacılık ve Uzay' bölümünü seçmek istiyorum. Daha önce bunu yapma şansım yoktu." diyerek duygularını dile getirdi.

Vahdettin Kaan Sefalı ise. kat sayının kalkmasıyla birlikte 2 yıllık üniversiteye geçişin de kaldırıldığını söyledi. Sefalı, "Kat sayının kaldırılması iyi oldu. Ancak 2 yıllığa geçişin de kaldırılması işimizi biraz zorlaştıracak. 4 yıllık üniversitelere girmek için daha fazla çalışacağız. Marmara Üniversitesi Elektronik Bölümü'nü seçmek istiyorum." diye konuştu.

"Artık önümüz açıldı" diyen Haydarpaşa Teknik Lisesi son sınıf öğrencisi Oğuzhan Altın da, "Ben 2 yıllık düşünüyorum. Eğer kazanabilirsem 4 yıllık da olabilir. Daha önce kat sayı uygulaması vardı. Kat sayımız düşük olduğu için şansımız yoktu. Yeni uygulama bizim için daha iyi oldu. Teknik lise olduğumuz için bölüm dersleri ve normal desleri de görüyorduk." dedi.

Beyoğlu Endüstri Meslek Lisesi Elelktrik-Elektronik Bölümü mezunu Emre Ogüç ise, "Yeni düzenleme meslek lisesi öğrencileri için çok iyi oldu. Önceden Anadolu, fen ve düz lise mezunu öğrenciler rahatlıkla 4 yıllık üniversitelere yerleştirilirken, biz istediğimiz bölümü tercih edemiyorduk. Şimdi ise aynı üniversiteleri rahatlıkla tercih edebileceğiz. Yeni düzenleme yürürlüğe girmeden önce hayalimde sınavsız geçişle 2 yıllık Radyo-Televizyonculuk bölümünde okumak vardı. Şimdi ise ÖSS'ye hazırlanıp aynı bölümün 4 yıllık fakülte eğitimini almak için çalışacağım." şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN