Üçüncü üniversiteyi kızıyla okuyor

İngilizce öğretmenliği yaparken ikinci üniversiteyi bitiren emekli İngilizce öğretmeni Hayriye Özay, ÖSS'ye giren kızını yalnız bırakmamak için üçüncü kez sınava girip üniversiteye kayıt yaptırdı.

Anne, kızıyla birlikte öğrenimini sürdürdüğü Mersin Üniversitesinde (MEÜ) üçüncü üniversiteyi tamamlamaya çalışıyor.

Hayriye Özay (48), 1987 yılında başladığı İngilizce öğretmenliğine Bursa'da devam ederken ''öğrenme aşkının'' önüne geçemeyerek, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünde ikinci üniversite eğitimine başladığını söyledi.

Bu eğitimini tamamladıktan sonra bir süre ''emeklilik günlerinin tadını çıkarttığını'' ifade eden Özay, önceki yıl kızı Nihan'ın ÖSS'ye hazırlandığını belirterek, ''Bu süreçte kızımla beraber ders çalışmaya başladım ve ben de sınava girdim. Sınavdan iyi bir puan almam halinde de kızımla aynı üniversiteyi okumayı hayal ediyordum'' dedi.

Bu hayalinin ÖSS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gerçeğe dönüştüğünü dile getiren Özay, şöyle konuştu:

''Kızım tercih yaparken, (yalnız kalmasın) fikrinden yola çıkarak, onun yazdığı kentlerdeki kendime uygun bölümleri belirleyip tercih yaptım ve ikimizin de ilk tercihi olan Mersin'de eğitime başladık. Ben MEÜ Mersin MYO Bilgisayar Programcılığı Bölümünü, kızım ise MEÜ Teknik Bilimler Yüksekokulu Cilt Bakımı ve Güzellik Bölümünü kazandı.''

48 YAŞINDA BİLGİSAYAR KULLANMAYI ÖĞRENDİ

Eğitimlerinin ilk yıllarını geride bıraktıklarını belirten Özay, Mersin'deki eğitimine başlayana kadar bilgisayar kullanımı konusunda herhangi bir bilgisinin olmadığını, hatta öğretmenlik yaparken bunun sıkıntısını bile çektiğini belirterek ''Şimdi hiç sıkıntı çekmeden bilgisayar başında kendi işimi halledebiliyorum'' dedi.

Üçüncü üniversiteye başlarken, çeşitli eleştiriler aldığını dile getiren Özay, ''Ama şimdi verdiğim karardan hiç pişman değilim. Çünkü hem bilmediğim çok şey öğrendim, hem de Türkiye'nin dört bir yanından arkadaş edindim. Bu okulu bitirdiğimde de yeniden iş hayatına atılıp, iş dünyasındaki varlığımı sürdüreceğim'' diye konuştu.

ÖNCE, ODA ARKADAŞIYDILAR

Hayriye Özay, geçen yıl, özel bir yurtta kızıyla aynı odayı paylaştığını ve ''oda arkadaşı'' olduklarını ifade etti.
Bu yıl daha rahat edebilmek adına eve çıktıklarını anlatan Özay, önümüzdeki aylarda eşinin de emekli olmasıyla birlikte yaşamlarına Mersin'de devam edeceklerini belirtti.

Kendisinin üniversite eğitimi almasından kızının pek memnun olmadığını ifade eden Özay, ''Kızımla bu konuları konuştuğumuzda yaptığımın (gereksiz bir masraf) olduğunu düşünüyor ve bana başka anneleri örnek gösteriyor. Ama ben başkaları gibi olmak değil, eğitim hayatımı, yaşamımın her aşamasında sürdürmek istiyorum'' dedi.

BİZE ULAŞIN