Sıkça sorulan sorular

Okul birincisi olmanın avantajı

Okul birincisi adayların Ortaöğretim Başarı Puanları 100 gelir. Ayrıca her üniversitenin ve her bölümün kendi belirlediği okul birincisi kontenjanı vardır. O bölüme başvuran adaylardan okul birincileri ayrı kontenjanla yerleşmektedir. Dolayısıyla okul birincileri, iyi bir tercih listesi ile kendi ÖSS puanlarının çok daha üstünde yerlere yerleşebilmektedir.

ÖSS' de zor sorular ve kolay soruların getirdiği puan birbirinden farklı mıdır? ÖSS' de her soru zorluk kolaylık derecesi gözetilmeden aynı getiride bulunmaktadır. Zor olan sorular daha fazla puan getirmediğinden, zor sorulara takılıp da kolay soruları yapmaya zaman bulamamak genelde öğrencilerin yanılgılarındandır.

ÖSS puanı ile öğrenci alan bir yükseköğretim programına yerleştirilirsem, aynı yıl Özel Yetenek Sınavıyla öğrenci alan programlara da başvurabilir miyim? Bir aday, hem ÖSS' de tercih işlemleri neticesinde herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilip, hem de Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan programlara başvuruda bulunabilir. Her iki programa kayıt hakkı kazandıkları takdirde istediklerine kayıt yaptırabilmektedirler.


BİZE ULAŞIN