AÜ İngilizce ilahiyat eğitimi verecek

Ankara Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesinde açılan yeni bölümde, gelecek yıldan itibaren yabancı ülkelerden gelecek öğrenciler İngilizce ilahiyat eğitimi alacak.

Ankara Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesinde açılan yeni bölümde, gelecek yıldan itibaren yabancı ülkelerden gelecek öğrenciler İngilizce ilahiyat eğitimi alacak.

Hem Türkiye'de hem de Müslüman ülkelerde ilk defa İngilizce İslam ilahiyatı eğitimi verecek bölüm, Türkiye'nin İslam alanındaki bilgi birikimini uluslararası camia ile paylaşmak, alanında yetkin din adamları ve teologlar yetiştirmek, özellikle Batı'da İslam hakkında oluşmuş ön yargıları kırmak, İslam'ın doğru algılanmasına katkı sağlamak amacıyla açılıyor. Eğitim süresi 5 yıl olacak bölümde, öğrenciler, bir senelik hazırlık sınıfının ardından temel İslam bilimlerinin yanında felsefe ve teoloji ağırlıklı eğitim görecek. Derslere AÜ İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin yanı sıra yabancı ülkelerden gelecek alanında yetkin akademisyenler de girecek.

Mezun olan yabancı öğrenciler, ülkelerinin dini kurumlarında ve din eğitimi veren üniversitelerinde, Türk öğrenciler ise din ataşeliklerinde görev yapabilecek. Mezunlar, ülkeler arasında sosyal ve kültürel bağların kurulmasında da etkin rol oynayacak. İngilizce İlahiyat bölümüne ilk yıl 25-30 öğrenci alınması planlanırken, bunun yüzde 80'ini Avrupa'dan, Afrika'ya, Orta Doğu'dan Balkanlara kadar geniş bir coğrafyadan gelecek yabancı uyruklu öğrenciler oluşturacak. Bölümde eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin, Yabancı Öğrenci Seçme Sınavında başarılı olmaları gerekiyor.

Müfredat programı tamamlanan ve YÖK'ün 3 Haziranda onayladığı bölüme, gelecek yıldan itibaren öğrenci alınmaya başlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, öğrencilere barınma imkanı sağlanması ve burs verilmesi konusunda destek olacak.

"EN ESKİ AMA ESKİMEYEN BİR FAKÜLTEYİZ"
AÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk ilahiyat fakültesi olarak köklü bir geçmişe sahip olduklarını, 60 yıldır İslam'ın doğru bilgisine sahip öğrenci yetiştirdiklerini söyledi. Geçmişten beri idarecilerin ''en eski ama eskimeyen bir fakülte olma'' ilkesi doğrultusunda çaba harcadıklarını vurgulayan Yazıcı, Cumhuriyet değerlerini özümsemiş, çağın gereklerinin farkında, yenilenmeyi başarmış bir eğitim kurumu olduklarını belirtti. İslami bilgi anlamında Türkiye'de önemli bir birikim olduğuna işaret eden Yazıcı, bu birikimin dünyaya duyurulması ve Türk İslam anlayışını özümsemiş din adamlarının yetiştirilmesi amacıyla bu bölümü açtıklarını anlattı. Bunun Türkiye'de bir ilk olduğunu vurgulayan Yazıcı, ''Bu bölüm Türkçe eğitim yapan ilahiyatın birebir İngilizce versiyonu değil. Yurt dışından gelen öğrencileri dünya çapında ilahiyatçı olmaları amacıyla yetiştireceğiz. Bu alanda en iyi eğitimi verme konusunda iddialıyız'' dedi. Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinde yürütülen program ve müfredatın iç istihdama yönelik olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına personel yetiştirildiğini ifade eden Yazıcı, bu bölümün açılmasıyla ilk defa uluslararası boyutta program ve müfredat uygulanacağını kaydetti.

Hazırlıklarını tamamladıklarını ve bölüme bu sene öğrenci alabilecek durumda olduklarını anlatan Yazıcı, ''Ancak Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı tarihi geçtiği için öğrenci alımını gelecek seneye bıraktık. Sadece Türk öğrencilerle başlamak istemedik'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN