Tercih yaparken sadece meslek seçtiğinizi sanmayın

Sınav sonrası yanlış tercih nedeniyle çok sayıda aday başarılı olduğu halde açıkta kalıyor. Yanlış tercih kurbanı olmamak için uzmanların önerilerini dikkate almalısınız

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sıra tercihlerin yapılmasına geldi. Doğru tercih, istediğiniz bir bölümde öğrenim görmenizin temel şartlarından birisi. Gazeteniz SABAH her yıl olduğu gibi bu yılda üniversite yolunda sizi yalnız bırakmıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi uzmanları bu konuda ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sizin için araştırdı. Yanlış tercih kurbanı olmamak için size rehber olacak bilgileri takip edin.

LİSTE HAZIRLANIRKEN

2009 ÖSYS sonuç belgesinde yer alacak ÖSS puanları 145.000'ın altında olan adayların tercih hakkı bulunmadığından, bu adaylar tercih formlarını doldurmayacaklar. Ancak; bu puanlardan 145.000 - 164.999 arasında puan alan adaylar, yalnız açıköğretim programları, önlisans programlarını (meslek liseleri öncelikli olmak üzere) tercih edebilirler. SAY-1, EA-1 ve SÖZ-1 puanlarından en az 165 bin ve daha fazla puan alan adaylar ise açıköğretim programlarının yanında, tablolarda belirtilen lisans programlarını (yüksekokullara) ve meslek liselerine hak tanınmış lisans programlarını tercih yapabilecekler. SAY-2,EA-2, SÖZ- 2 ve DİL puanında 165.000 ve daha fazla puan alan adaylar ise lisans programlarını tercih etme hakkına sahipler.

24 TERCİH

Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecekler. Tablo-3B'de ve Tablo-4'te (2009- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu) 2008-ÖSYS sonuçlarına göre, yükseköğretim programlarının ilgili başarı sıralamasında o bölüme ne son ilgili puan türünde kaçıncı öğrencinin yerleştiği yer alacak. Bu sıralamalar ilgili yükseköğretim programlarının ne kadar çok istendiğini gösterir. Tercihlerinizi yaparken bu sıralamalar ile kendi sıralamanızı göz önünde tutmanız yararınıza olabilir.

TABAN PUAN

a) Taban puanlar, her yıl ÖSS'nin Türkiye soru çözüm ortalamaları ve standart sapmaları değiştiği için kesinlikle 2009-ÖSS'yi yansıtmamakta, sadece fikir verme amacını taşımakta. b) Aday tercih listesini oluştururken ilk 3-5 tercihini kendi sıralamasından daha küçük sıralamaya sahip yükseköğretim programları arasından yapabilir. c) Aday ilk 3-5 tercihi dışındaki tercihlerini ise kendi sıralamasını göz önünde bulundurarak dengeli bir dağılım içerisinde yapmalı. Meslek lisesinde okuyan ya da mezun olan öğrencilerin de kendi alanları ile ilgili lisans tercihlerinde ek puan olarak hesaplanmış puanı göz önünde bulundurmaları doğru olacak. Adayların tercihlerini yaparken göz önünde tutmaları gereken en önemli noktalardan biri, kendi alanında uygun bir programı tercih ettiğinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının 0,8 ile, kendi alanı dışındaki bir programı tercih ettiğinde 0,3 katsayısı ile çarpılacağı bilmeleridir.

BİZE ULAŞIN