Ezber bozan meslekler

Mühendislik, hukuk ve tıp: Modası hiç geçmeyen üç meslek. İşletme, bilişim, tasarım. Son yılların popüler meslekleri. Ama dünya sadece bunların etrafında dönmüyor, yeni ihtiyaçlar yeni meslekleri ortaya çıkarıyor

Yeni yaşam biçimleri yeni ihtiyaçlar, yeni ihtiyaçlar da yepyeni meslekler ortaya çıkarıyor. Avrupa Birliği süreci, küresel ısınma, çevre ile ilgili gittikçe artan kaygılar, üniversitelerde yeni bölümlerin açılmasına, geleceği açık yeni mesleklerin doğmasına neden oldu. Ezber bozan bu meslekleri tanımakta yarar var. Bu meslekleri seçecek olanlara yardımcı olmak için bu bölümlerde okuyan öğrencilerin görüşlerini aldık. Ortak görüşleri isim vermeden bölümleri seçecek öğrenciler için yayınlıyoruz.

İŞ GÜVENLİĞİ
Türkiye de yeni yeni iş sağlığı ve güvenliğinden bahsediliyor, yapılacak çok şey var ve ben de bu çalışmaların parçası olmak istedim. Bu bölümü seçeceklerin iş kanunları, yönetmelikler, prosedürler, standartlarla vb. çalışacakları için, okumayı ve araştırmayı sevmeleri gerekiyor. İkna kabiliyeti yüksek, sabırlı, tatlı dilli ve bir o kadarda sert olmalısınız. Aynı zamanda denetim görevleri de olacağından, gördüklerini iyi analiz edebilmeli ve çabuk karar verip uygulamaya geçirebilmeliler. Mezunlar inşaat, otomotiv, tekstil, gıda ve diğer tüm sanayilerde iş bulabilir. Tam zamanlı işte çalışabilecekleri gibi danışmanlık yapabilir yeni başlayanlar düşük seviyeli riskleri olan firmalarla çalışmak kaydıyla en fazla 10 kuruluşa iş sağlığı ve güvenliği konularında danışman olabilir. Bu bölümü herkese öneririm. Kendinizden ve ailenizden başka insanların da hayatını düşünüyorsunuz. Onların, işten eve sağlıklı ve dolayısıyla mutlu olarak dönmesini sağlıyorsunuz.

* GELECEĞİN POPÜLER MESLEKLERİ...

* MESLEĞİNİZİ DEĞİL HAYATINIZI SEÇİYORSUNUZ...

* ÜNİVERSİTE TANITIM REHBERİ...

ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK

Sıradan bir iş yapmak niyetinde değildim. Ulaştırma ve Lojistik Bölümü'nü babamla araştırdık ve yazdım. İlk tercihimdi, kazandım. Çok da memnunum. Değişik bir meslek sahibi oldum, farklı insanlarla tanıştım. Önemli olan zaten mutlu olacağın işi yapmak değil mi? Bu alanda çalışacak arkadaşların enerjik, canlı, kendine güvenen, hızlı karar verebilen, sorunlarla başa çıkabilecek, çözüm odaklı olmaları gerekiyor. Lojistik, bir hizmet sektörü. Müşteri memnuniyeti önemli. Müşterilerimizin malzemelerinin baştan sona sorunsuz taşınmasını ve teslimini sağlamak bizim görevimiz. İnanılmaz keyifli bir meslek. Sürekli bir koşturmaca, telaş, stres var. Özellikle işin ihracat tarafı daha hareketli. Bu bölümü seçecek arkadaşlar kesinlikle staj yapsın. Ben çok faydasını gördüm. Bu bölümden mezunlar uluslararası taşımacılık firmalarında, hava-karadenizyolu ithalat, ihracat operasyon departmanlarında operasyon sorumlusu olarak çalışabilir.

E-TİCARET

E-ticaret, mal ve hizmetlerin tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılması. Günümüzde kobiler dahil şirketler çağa ayak uydurmak, dünya piyasasında yer almak zorunda oldukları için e-ticarete yöneldi. Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan bu sistem gelecek vaad ediyor. Kişiliğime, çalışmak istediğim alanlara çok yakın. Bilgisayarı da çok kullandığım için bu ilgi alanımı meslek yaşamıma taşımak istedim ve bu bölümü tercih ettim. Ailem kararıma saygı duydu, destekledi. Çevremden değişik tepkiler geldi. Hayatlarının her alanında evde işte, ofiste, e-ticaret yaptıkları halde, e-ticaret kelimesini anlamını bilmedikleri için farklı bir alan seçmemi istediler. Bu alanı seçecekler bilgisayar kullanmayı bilmeli. İnsan gücüyle yapılacak her işin bilgisayar ağları üzerinde yapılabileceğine inanmalı. Bu konuda diğer ülkelerden geri kalmış bir toplum olarak bu alanı sadece kullanmak değil, araştırıp geliştirmek isteyenlerin tercih etmesi gereken bir bölüm.

AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ

Okumayı düşündüğüm bölümler arasında beni en çok heyecanlandıran bu idi. Disiplinler arası bir alan olan AB uzmanlığı üzerine yoğunlaşan bir bölüm. İlginç tepkiler bölümü okuduğum sırada çevremden geldi. AB ilişkilerini geleceğin bölümü olarak görenlerle, bölümü gereksiz ve vasat bulanlar arasında değişen yorumlar duyuyorum. Sadece adından dolayı AB'nin savunuculuğunu yaptığımı düşünenler bile oldu. Bir taksici çok zeki bir seçim olduğunu söylerken, bir öğretmen AB'ye dolayısıyla bölümüme karşı çıktığını söylemişti. Bu bölümü okuyacakların kendilerini nasıl değiştirmek ve geliştirmek istediklerini bilmeleri gerek. Bütün disiplinleri (felsefe, tarih,sosyoloji,ekonomi ve politika) okumak, ilgi ve istek olmadan çok zor. Ayrıca Avrupa Birliği'ni içli dışlı bilmek için bir de sabırlı olmak lazım. Çok yönlü olmalı.

SANAT YÖNETİMİ

Türkiye'de de sanata ilgi artıyor. Sanatın bütçesi de genişliyor. Festivaller, sergiler, gösterimler, hatta reklam, dizi film, moda sektörü sanatın alanına giriyor. İşletme ve yönetim kadar sanatın yapısı ve içeriğinden de anlayan elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Sanat yönetimi alanını seçerken ailemin de akıllarında soru işaretleri vardı. Çevremde çok farklı insanlardan tepkilerin gelmesi beni şaşırttığı kadar sevindirdi de. Bu bölümü seçmek isteyenler bir parça bile olsa plastik sanatlar, video, heykel, performans sanatları gibi disiplinlere ilgi duymalı. O zaman zevkle okurlar. Bireysel bir bölüm ütopyaları merak eden çevresini gözlemeyi seven ve o topluluğa eğlenceli bir şeyler katmak isteyen kişilere öneririm.

REKREASYON

Turizm işletmesi eğitimi almıştım. Rekreasyonun turizmle iç içe olması ve son dönemlerde turizm işletmelerine sportif rekreasyon aktivitelerine çok önem vermesi ilgimi çekti. Gelecekte insanlar iş ve sosyal yaşantıları dışında kendilerine veya ailelerine ayıracakları serbest zamanlarını en iyi şekilde planlamalarına yardımcı olacak kişilere ihtiyaç duyarlar 5-6 yıl öncesine kadar rekreasyon kelimesi turizm sektöründe ve peyzaj mimarlığında kullanılan bir terimdi. Ben bu bölümde okuyan en bilinçli öğrencilerden birisiydim.

TERCİH YAPARKEN BUNLARI UNUTMAYIN
Adayların yukarıdaki bilgilere dayanarak yaptıkları tercih listelerini son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol etmelerinde fayda vardır.
Hangi tablolardan tercih yapabileceğinizi göz önünde tuttunuz mu?
Listenizdeki programların giriş için aradıkları bütün özel koşulları taşıyor musunuz?
Listenizdeki programlarla mezuniyet alanınız aynı mı? Farklı ise tercih sıraları doğru mu?
Listenizdeki programların sırası gerçekten istek sıranıza uygun mu?
Listenizdeki programların kodlarını kontrol ettiniz mi?

ÖSS'DE HANGİ DURUMDA PUAN KESİLİYOR?
Yerleştirmede hata var. Düzeltilmesi için ne yapmalıyım?
Merkezi yerleştirmede hata olması olasılığı yok gibidir. Bununla birlikte, hata olduğu düşüncesinde olan adaylar, Kılavuzlarda yapılan açıklamalara uygun biçimde hazırladıkları dilekçe ile ÖSYM'ye başvurabilirler.
ÖSS Sonuç Belgesi elime geçmezse yenisini çıkarttırmak için neler gerekli?
ÖSS Sonuç Belgesi eline geçmeyen adaylar yazışma adresimize genel amaçlı dilekçe örneği ile (kılavuzda belirtilen ücreti ilgili banka hesabına yatırılan dekontla birlikte) yenisini çıkarttırabilirler.
Kayıtlar ne zaman başlayacak ve kayıt için neler gerekli olacak?
ÖSS sonuçları açıklandıktan sonra ilgili üniversitelerce kayıt tarihleri açıklanacaktır. Kayıt için gerekli belgeler ÖSS kılavuzunda belirtilmiştir.
Merkezi sistemle bir yükseköğretim programına yerleşenler ek yerleştirmeye başvurabilir miyim?
ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzlarında belirtildiği üzere; Sınavsız Geçiş de dahil Merkezi Yerleştirme sonunda açıköğretim programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramazlar.

BİZE ULAŞIN