Görme engelli gencin ÖSS başarısı

Adana'da ailesinin fedakarlığı ve özel çabasıyla ÖSS Sözel-2 puan türünde Türkiye 176'ncısı olan görme engelli genç, hayalindeki rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Çarşamba 12.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 12.08.2009 15:41
ABONE OL
ÖSS yerleştirme sonuçlarını ablası Hatice Aydın ile internet kafede kontrol eden ve ikinci tercihi Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesini kazanan Sercan Aydın (18), sevincini ailesiyle paylaştı.

* ÖSS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

* 1468 BİRİNCİ AÇIKTA KALDI

* DERECEYE GİRENLERİN TERCİHİ TIP FAKÜLTESİ

* "ADAYLARIN YÜZDE 31'İ TERCİH YAPMAMIŞ"

İnsanlara faydalı olabileceği bir bölüm kazandığını için çok mutlu olduğunu belirten Aydın, başarısında en büyük payın ailesinde olduğunu söyledi. Görme engelinin hiçbir zaman kendisini umutsuzluğa düşürmediğini belirten Aydın, ''Bedensel engelin hayallerin önüne geçemeyeceğini kanıtladım, çok mutluyum. Benim durumumda olanlar için de iyi bir örnek teşkil ettiğimi düşünüyorum'' dedi.

Derslere görme engellilere yönelik sistem donanımına sahip bilgisayarda çalıştığını ve sınavlara hazırlandığını ifade eden Aydın, puanların açıklandığı gün Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva'nın kendisini arayarak tebrik ettiğini bildirdi.

Sercan Aydın, Adana'da öğrenim görecek olmasının kendisi için avantajlarına da dikkati çekerek, yetkililerden eğitim masrafları için destek beklediklerini kaydetti. Satranç tutkunu olduğunu belirten Aydın, Görme Engelliler Federasyonunca düzenlenen çok sayıda turnuvada dereceleri olduğunu söyledi.

12 YIL BOYUNCA ANNESİ OKULA GÖTÜRDÜ

Oğullarının başarısıyla gurur duyan anne Songül Aydın ise hayatının en güzel günlerinden birini yaşadığını bildirdi.

Görme engeli nedeniyle okula oğlunu her gün götürüp getirdiğini söyleyen anne Aydın, ''12 yıl boyunca oğluma göz oldum. Bir anne için bundan daha güzel bir mutluluk olamaz'' diye konuştu. İşçi emeklisi baba Ali Musa Aydın ise kızı Hatice Aydın'ın da Atatürk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gördüğünü, oğlunun sınavda başarılı olmasının kendileri için ikinci bir mutluluk kaynağı olduğunu söyledi.

Emekli aylığıyla iki çocuğu okutmanın zor olacağını belirten Aydın, ''Her şeyimi çocuklarımın okumasına adadım. Onların mutluluğu benim mutluluğum. Daha rahat öğrenim görmeleri için devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz'' diye konuştu.