Okullar açılıyor yeni bir dünyaya merhaba

Okul, çocuğun duygusal, sosyal ve akademik becerileri edindiği hayatında tanıdığı ilk ve en önemli toplumsal kurumdur

  1. Haberler
  2. Eğitim
Salı 09.09.2009 ABONE OL
Yeni öğretim yılı 24 Eylül 2009 Perşembe günü başlıyor. 1 milyon 350 bin öğrenci, 620 bin öğretmen ders başı yapacak. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilköğretime başlayacak öğrenciler için" okula uyum programı" çercevesinde okullar, 14-18 Eylül 2009 günü kapılarını açacak. Bu yıl ilköğretime 1milyon 350 bin, anaokullarına bir milyon öğrenci başlayacak. Yeni öğretim yılında okula ilk defa 'merhaba' diyecek öğrenciler kadar öğrenci velileri de heyecanlı. Veliler çocuklarının okul korkusunu yenmenin ve iyi bir şekilde okula hazırlamanın heyecanını yaşarken, öğrenciler de aile ortamından kopmanın endişesini yaşıyor. Okula başlama konusunda her çocuğun tepkisi farklı olmakla birlikte, bu her öğrenci için kritik bir dönem. Çünkü okula hazır olarak başlamak, öğrencinin sonraki yıllardaki akademik başarısını, sosyal gelişimini, okula, öğretmenlere ve derslere yönelik tutumunu da etkiliyor. Bu önemli süreci rahat atlatmak, gerilim yaşayan çocuklara yardımcı olmak ve okula geçişi kolaylaştırmak için SABAH, öğrenci ve velilerin okullar açılırken yaşaması muhtemel sorunlara, uzmanlar yardımıyla çözümler öneriyor.

Okula başlarken çocuğun gösterdiği tepkiler ailesi ve çevresi ile 0-5 yaş döneminde geliştirdiği ilişki biçimine göre şekillenir. Duyusal anlamda sağlıklı bir aile ortamında büyüyen, bağımlı kişilik yapısına sahip olmayan, kendine güvenen, girdiği ortamlarda kendini ifade edebilen ve yeni ilişkiler kurabilen çocukların okula uyum süreçleri hızlı olmaktadır. Ancak anne babaya bağımlı, kendi başına hareket etmek için cesaretlendirilmemiş, koruyucu ve kollayıcı tutumu benimseyen ebeveynlerin çocukları okula başlama ve uyum sürecinde çeşitli güçlükler yaşayabilmektedir. Oysa çocuğun ailesi ve yakın çevresi dışında kendine uygun arkadaşlar edinebilmesi, farklı sosyal çevrelere girmesi, yaşamsal deneyimler elde etmesi, akademik, sosyal ve duygusal olarak her yönden gelişmesine yardımcı olmaktadır. Bu becerilerin gelişmesindeki en önemli etken ise aile eğitiminin yanı sıra nitelikli bir okul öncesi eğitim yaşantısıdır.

OKULA NE KADAR HAZIR?

Çocuğunuz sizden kısa süreli ayrılıklar yaşayabiliyor mu?
Kendi yaşantısı ile ilgili kararlar alabiliyor mu?
Yaşına uygun sorumlulukları yerine getirebiliyor mu?
Çeşitli sosyal ortamlarda kolaylıkla arkadaşlıklar kurabiliyor mu?
Başladığı bir işi bitirebiliyor mu?
Öz bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılayabiliyor mu?
Sosyal kuralları benimsiyor ve uyum sağlayabiliyor mu?
Algılama, dikkat, yönergeleri izleyebilme ve konsantrasyon becerilerinde normal gelişim süreci gösteriyor mu?
Nitelikli bir okul öncesi deneyimine sahip mi?
Çocukların başarılı bir okul hayatı yakalamaları ve onlara bu dönemde yardımcı olmaları için anne babalara bazı görevler düşer. Bahçeşehir Kolejleri Rehberlik Bölümü, okula uyumu kolaylaştırmak için anne-babalara çeşitli önerilerde bulundu.

OKULA BAŞLARKEN

Çocuğunuzu okula başlamadan önce bilgilendirmek ve psikolojik olarak hazırlamak önemlidir. Hangi okula gideceği okulda neler yapacağı, arkadaşları ve öğretmenleri ile birlikte okuma yazma öğreneceği konularında bilgi verilmelidir. Başlayacağı okula ve sınıfa önceden gidip birlikte gezilmelidir.
Anne-babalar Çocuğa ilkokulu abartarak çok eğlenceli ve çok mutlu olacağı bir yer olarak anlatmamalıdır.. Daha sonra hayal kırıklığına uğramaması için gerçekçi yorumlar yapılmalıdır.
Okul alışverişi ve kırtasiye malzemesi alımı çocukla birlikte yapılmalıdır.
Bazı çocukların okula başlama dönemi kardeşinin yeni doğduğu veya çok küçük olduğu döneme denk gelebilir. Bu konuda anne babalar dikkatli olmalıdır. Çocuk anne babanın evde kardeşiyle daha çok ilgilenmek istedikleri için okula gönderildiği hissine kapılabilir.
Anne babalar çocuğa kendi okul yaşantılarıyla ilgili güzel anılarını anlatarak okulu sevdirebilirler.
Evde yaşına uygun kurallara uyabilen çocuk okul yaşamında uyması gereken kuralları çabuk benimser. Evdeki ve okuldaki kuralları benimseyen çocuğun sorumluluk duygusu gelişir. Bunun başarılı bir okul yaşamı için önemi çok büyüktür.

BUGÜN NELER OLDU