Marmara Üniversitesi yakında ikiye ayrılacak

Yeni eğitim yılına başlanan Marmara Üniversitesi'nde, Rektör Prof. Dr. Necla Pur "Kısa süre sonra iki ayrı üniversiteye ayrılacağız" diye konuştu

Çarşamba 30.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009
ABONE OL
Marmara Üniversitesi 2009-2010 eğitim öğretim yılını Sultanahmet'teki rektörlük binasında düzenlenen törenle açtı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Necla Pur, Marmara Üniversitesi'nin Türkiye'nin en köklü yüksek öğretim kurumları arasında bulunduğunu belirterek 55 bini aşkın öğrenciye eğitim imkanı sunduklarını, bu yıl lisans ve yüksek lisans olmak üzere toplam 4 bin öğrencinin kayıt yaptırdığını söyledi.

SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ DE OLACAK

Marmara Üniversitesi'nin akademik faaliyetlerini kısa bir süre sonra iki üniversite olarak sürdürmesinin planlandığını anlatan Pur, "Üniversitemiz Marmara Üniversitesi ve Marmara Sağlık Üniversitesi olarak ikiye ayrılacak. Konuyla ilgili teklif, üniversitemizin senatosunda oy birliğiyle çıktıktan sonra Meclis'e sunuldu. Önümüzdeki yasama yürütme yılında teklif Milli Eğitim Komisyonu'na gidecek ve konuyla ilgili çalışmalar başlayacak. Üniversitemiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Açılış töreninde, üniversiteden iki öğretim üyesi tarafından müzik dinletisi sunulurken, eğitim yılının ilk dersini ise Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erhan Afyoncu, "Osmanlı İmparatorluğu'nda Gayrimüslimler" konusunda verdi.