Okullar kolej gibi olacak

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm okulları Anadolu liseleri seviyesine getirmek için düğmeye bastı

Bakanlık, her öğrencinin en az bir yabancı dil öğrenmesini sağlayacak şekilde eğitim sistemini yeniden yapılandırmayı planlıyor. Yeni sistemle, öğrencilerin Anadolu liselerine girmek için yaşadıkları stresten, velilerin de çocukları için yabancı dil kurslarına binlerce lira ödemekten kurtarılması öngörülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 yılı bütçesinde yer alan hedefleri şöyle:

YABANCI DİL EĞİTİMİ: Bakanlığın öncelikli hedefi sınıflardaki öğrenci sayısını 30'a düşürmek ve her öğrencinin en az bir yabancı dil öğrenmesini sağlamak olacak.

BURSLAR 95 LİRA: İlköğretimde yoksul öğrencilere verilen eğitim bursu 78 liradan 95 liraya yükseltilecek. Burslardan yararlanan 200 bin öğrenciye ilaveten 2010 yılında 25 bin öğrenciye daha burs verilecek. Taşımalı öğretim kapsamında 2010 yılında 700 bin öğrenci başka yerdeki bir okula gidebilecek.

7 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN: 2010 yılında 7 bin sözleşmeli öğretmen almayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin motivasyon ve iş doyumu düzeylerinin belirlenmesi için de bir araştırma yapacak. 30 bin de ücretli öğretici olacak.

1.1 MİLYON ÖĞRENCİ ANAOKULUNA: 2010 yılı içinde bin 29 bağımsız anaokulu yapılacak. 2013-2014 öğretim yılında 5 yaş grubundaki tüm öğrencilerin zorunlu olarak anaokuluna gitmeleri sağlanacak.

SİSTEM YENİLENECEK:
Eğitim sistemi 14-17 yaş grubu öğrencileri bir alana, mesleğe veya yüksek öğretime hazırlayacak şekilde yeniden yapılandırılacak.

BİZE ULAŞIN