Üniversite adası öğrenci mağduru

Türkiye'de her ile üniversite açılması ve üniversite kontenjanlarının 100 bin artırılması KKTC üniversitelerinin öğrenci pazarını daralttı

Kuzey Kıbrıs'ta bulunan 6 üniversite 16 bin kontenjanlarına karşılık ancak 4 bin öğrenci alabildi. Ek yerleştirmede de kontenjanlarını dolduramayan Kuzey Kıbrıs'taki üniversiteler yeni çözüm yolları arıyor. Konuyla ilgili YÖK bir komisyon kurdu. Adadaki vakıf üniversiteleri, kontenjanları dolduramamaktan şikâyetçi. Sorunun çözümü için yetkililer kolları sıvadı. Konu YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve bazı YÖK üyelerinin Kıbrıs'ı ziyaretinde ele alındı. YÖK Başkanı ve üyeleri, KKTC Cumhurbaşkanı, Başbakan'ı, Milli Eğitim Bakanı ve rektörleri ile görüştü. Görüşmelerde karşılıklı öneriler, talepler iletildi. Adadaki üniversitelerin talepleri, vakıf üniversitelerine girişte taban puan uygulamasının kaldırılması yönünde. YÖK ise yapılan öneriye sıcak bakmadı. "Ücretlerinizi makul seviyelere düşürün, öğrencilerin yaşam standartlarını yükseltin" denildi. Daha çok talep görecek bölümlerin açılması da öneriler arasında yer aldı.

ACİL TOPLANTI YAPILDI
Öğrencilerin yüzde 80'ini Türk öğrencilerin oluşturduğu KKTC üniversiteleri boş kontenjanlar yüzünden zora düştüler. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Derviş Eroğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı ve Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst konuyla ilgili olarak acil bir toplantı yaptı. Cumhurbaşkanı Talat'la yapılan toplantının ardından Milli Eğitim Bakanı Dürüst, rektörleri bakanlıkta toplantıya çağırdı. Üniversitelerin bazı açılımlar yapacağını ifade eden Bakan Kemal Dürüst, bakanlık olarak da süratle Ankara'daki kurumlarla istişareye geçileceğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanı Dürüst, üniversitelerin açılımları konusunda bir açıklama yapmadı ve "Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz" dedi. Yüksek Öğrenim Denetleme, Kurulu (YÖDAK) Başkanı Hasan Ali Bıçak da, tercih azlığını 'felaket' olarak yorumladı. Bıçak, Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve yeni açılan özel üniversitelerin KKTC üniversitelerinin tercih edilmesini etkilediğini savundu.

BİZE ULAŞIN