'Özel üniversite kurmak için Anayasa değişikliği gerekir'

YÖK Başkanı Özcan, özel üniversite açmak için Anayasa değişikliği gerektiğine dikkat çekti ve değişiklik için taslak çalışmanın 2010'da yapılacağını söyledi

Salı 29.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Türkiye'de özel üniversiteler de açılmasını istediklerini, ancak bunun için Anayasa değişikliği gerektiğini söyledi. YÖK Başkanlığı görevine başlamasının ikinci yılı dolayısıyla eğitim muhabirleriyle bir araya gelen Özcan, soruları yanıtladı. YÖK Genel Kurulu'nun yarın toplanarak üniversiteye giriş sınavı kılavuzunu görüşeceğini bildiren Özcan, vakıf üniversiteleriyle ilgili bir soru üzerine, bu üniversitelerin sayısının 47 olduğunu hatırlatarak "Artık vakıf üniversitelerini açarken butik ve tematik olmasına dikkat ediyoruz. Mesela birinin sadece sosyal bilimlerle, birinin güzel sanatlarla, birinin moda ve dizaynla ilgili olmasını istiyoruz" diye konuştu. Özcan, vakıf üniversitelerinin sayısının ne kadar artacağına ilişkin soru üzerine de, "Türkiye'nin 200 üniversiteyi kaldırabileceğini düşünüyorum. Talep olmayınca zaten açamayız. Arz ve talep dengelenince artık açmaya gerek kalmaz. Şimdi bizi zorlayan bir güç, korkunç bir talep var. Biz de talebi karşılamak için böyle yapıyoruz" dedi. Özcan, Türkiye'de özel üniversite açılıp açılmayacağına yönelik sorulara ise "Özel üniversite Türkiye'de yok. Özel üniversiteler de olsun istiyoruz. Ama bu Anayasa değişikliği gerektiriyor. Belki o zaman şimdiki vakıf üniversitelerinin bir kısmı o statüye geçecektir. Vakıfların kâr amacının olmaması lazım, ama bazıları maalesef para için de bu işi yapmış olabiliyorlar" yanıtı verdi.

ÖZEL ÜNİVERSİTE YOK
Anayasa değişikliği için Başbakan veya Cumhurbaşkanı ile görüşülüp görüşülmediği sorulan Özcan "Onlara daha söylenmedi. Herkes özel üniversite istiyor, ama böyle bir kamuoyu yaratmamız lazım. O yaratılmayınca Meclis'ten kolay çıkmıyor" diye yanıt verdi. YÖK Başkanı, "Bazı AK Partili vekillerin özel üniversitelerle ilgili açıklamaları üzerine muhalefet partisi milletvekillerinin de 'Siz Meclis'e getirin biz destekleriz' yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de "Adım atmayı düşünüyoruz. Hoş olur" dedi.

YETERLİLİK KURULU OLACAK

Bu konuda henüz "bir taslak veya rapor aşamasına gelinmediğini" de ifade eden Yusuf Ziya Özcan, "Ne zaman çalışma yapılacak" sorusuna da "2010'da bu işle uğraşırız" karşılığını verdi. "Özel üniversite açılması halinde denetimin nasıl yürütüleceğinin" sorulması üzerine Özcan, "Yeterlilik Kurulu olacak, bununla uğraşıyoruz bugünlerde. Eğer o olursa Türkiye'de daha önce yaşanan tecrübeler yaşanmaz artık, çünkü onların kalitesi her zaman denetlenir bu kurul tarafından, bize de rapor edilir" dedi. Özcan, "mesleki ve teknik eğitime duyarlılığı gündemde tutmak için" iş dünyasının önde gelen kuruluşlarına ziyaretler yapmayı planladığını bildirdi.