LYS sonuçları açıklandı

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı. Sınavda, 784 bin 564 aday 180 ve üstünde puan alarak, üniversite tercihi yapmaya hak kazandı. Sıfırın altında puan alan 10 binin üzerinde aday var. MF'de en başarılı adan İzmir'den Arman Özdemir oldu.

Sınavları düzenleyen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 19-20 ve 26-27 Haziranda gerçekleştirilen sınav sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te basın toplantısı düzenledi.
"https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2010/07/15/407933135177.jpg" vspace="1" width="300" />
Yarımağan, beş oturuma toplam 1 milyon 856 bin 890 adayın girdiğini ve bu adaylardan 77'sinin sınavının çeşitli nedenlerle iptal edildiğini, 1 milyon 856 bin 813 adayın sınavının geçerli sayıldığını bildirdi.

Sınavda 233 kişinin kopya çektiğinin belirlendiğini ve hangi testlerden kopya çekmişlerse bu testlerin geçersiz sayıldığını kaydeden Yarımağan, sınavda toplam 784 bin 564 adayın 180 ve üstünde puan alarak tercih yapmaya hak kazandığını ifade etti.

Yarımağan, sınavda çok sayıda puan türü olduğunu belirterek, genel başarı durumlarını hesaplarken tüm kriterlere göre Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM) ve Türkçe-Sosyal (TS) olmak üzere üç ana puan türünde sıralama yaptıklarını ifade etti. TM grubunda kız adayların, TS grubunda da erkek adayların daha başarılı olduğunu söyleyen Yarımağan, en başarılı grubun son sınıf düzeyindeki adaylar olduğunu bildirdi.

Sınavı kazanarak tercih listesi hazırlayan adaylar, tercih formlarını 26 Temmuz-6 Ağustos arasında teslim edecekler.

SINAVDA BİRİNCİLİĞİ PUAN TÜRLERİNE GÖRE 7 ADAY PAYLAŞTI

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonucunda birinciliği farklı puan türlerine göre 7 adayın 500 tam puan alarak paylaştığını bildirdi.

Prof. Dr. Yarımağan, sınav sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, LYS'de dereceye girenleri açıkladı.

İŞTE DERECEYE GİRENLER

Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre, Matematik Fen (MF) puan türlerinde dereceye giren adayların puan türleri ve puanları şöyle:
1. İzmir Fen Lisesinden Arman Özdemir (500 tam puan)
2. Konya Meram Fen Lisesinden Mehmet Nuri Akıncı
3. Ankara Fen Lisesinden Aykut Arı

Türkçe-Matematik (TM) puan türüne göre dereceye girenler:
1. İstanbul Özel Fatih Lisesinden Mustafa Raşit Akınalp (500 tam puan)
2. İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesinden Zeynep Betül Yapar
3. Ankara Fen Lisesinden Kamil Çalışkan

Türkçe-Sosyal (TS) puan türüne göre dereceye girenler şöyle:
1. İstanbul Lisesinden Cihan Mercan (500 tam puan)
2. İstanbul Bahçelievler Prof. Dr. M. Turhan Sosyal Bilimler Lisesinden Çağrı Duyuk
3. Bursa Özel Nilüfer Fen Lisesinden Mustafa Kahraman

DİL PUAN TÜRÜNDE 5 BİRİNCİ

Öte yandan Yabancı Dil (DİL) puan türünde Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerinde 5 kişi 500 tam puan alarak birinciliği paylaştı.

DİL puan türlerinde dereceye giren adayların isimleri şöyle:
-İstanbul Lisesinden Cihan Mercan, DİL1, DİL2, DİL3 (Almanca)
-İstanbul Galatasaray Lisesinden Ayşe Aylin Kaya, DİL1, DİL2 (Fransızca)
-İstanbul Galatasaray Lisesinden Çağla Yasa, DİL3 (Fransızca)
-İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesinden Yusuf Arman, DİL1, Dİl2 (İngilizce)
-Ankara Fen Lisesinden Erol Can Bayraktar, DİL3 (İngilizce)

ÖSYM Başkanı Dr. Ünal Yarımağan şunlara dikkat çekti:

* Sıfırın altında puan alan 10 binin üzerinde aday var.
*180 puan barajını geçen 784 bin aday var.
* 215 bin aday her 3 puan türünde 180 barajını geçti.
* Kızlar erkeklerden daha başarılı...
* TM grbunda kızlar, TS grubunda erkekler başarılı...
* TS puan türünde en başarılı grup üniversite mezunları...
* Öğretmen liselerinin başarı düzeyi yüksek...
* Fen liseleri ve özel fen liseleri başarılı...
* Başarı oranı en düşük liseler meslek liseleri...
* MF'de Kırşehir, Kilis ve Gümüşhane en başarılı iller arasında
* TM'de Sinop, Kilis ve Niğde en başarılı iller oldu
* MF'de Kırşehir, TM'de Sinop ve TS'de Bitlis en başarılı il oldu
* En yüsek puan ortalaması 304
* TM'de en başarısız iller Hakkari, Artvin, Tunceli ve Mardin


ÖSYM BAŞKANI PROF. DR. YARIMAĞAN: ''MAALESEF KOPYA ÇEKME TEŞEBBÜSÜNDE BULUNAN ADAYLAR OLUYOR"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ''Her nekadar 10 soru kitabı türü versek de maalesef kopya çekme teşebbüsünde bulunan adaylar oluyor. Bunların bu seneki sayısı 233. Geçen yıllara göre sınırlı'' dedi.

Prof. Dr. Yarımağan, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te basın toplantısı düzenledi.

Yarımağan, sınav sonuç belgelerinin adaylara 19 Temmuzdan itibaren gönderileceğini kaydetti. Adayların 2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu başvuru merkezlerinden 3 TL karşılığında alabileceklerini ifaden eden Yarımağan, kılavuzun 17 Temmuzdan itibaren ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanacağını belirtti.

Adayların tercih işlemlerini 26 Temmuz-6 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılacağını belirten Yarımağan, bu yıl adayların geçen yıldan farklı olarak 30 tercih yapabileceğini bildirdi.

Sınavı geçerli olan adaylara bilgisayarla kopya taraması yaptıklarını anlatan Yarımağan, ''Her ne kadar 10 soru kitabı türü versek de maalesef kopya çekme teşebbüsünde bulunan adaylar oluyor. Bunlardan çok belirgin olanların sınavlarını iptal ediyoruz. Çünkü yargıya gidiyorlar. Bunların bu seneki sayısı 233. Geçen yıllara göre sınırlı'' diye konuştu.

Kopya çektiği tespit edilen adayın sınavının geçersiz sayılmadığını belirten Yarımağan, adayın hangi testten kopya çektiği tespit edilirse o testin iptal edildiğini, diğer testlerinin geçerli olduğu için puanının hesaplandığını söyledi.

LYS-1'de Matematik, Geometri, LYS-2'de Kimya, Fizik, Biyoloji, LYS-3'de Türk Dili Edebiyatı ve Coğrafya-1, LYS-4'de Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe Grubu olmak üzere toplam 10 testin olduğunu anımsatan Yarımağan, yabancı dilde ise Almanca, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 3 testin bulunduğunu söyledi.

Testlerin ortalama ve standart sapmalarına da değinen Yarımağan, 80 soruluk Almanca testinde son sınıf lise öğrencilerinin ortalamasının 57,5 olduğunu, bu testin fazla kolay olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Diğer testler arasında en kolay testin Türk Dili ve Edebiyatı testi olduğunu ifade eden Yarımağan, ''Ortalaması soru sayısının yarısına yaklaşıyor. En zor testimiz de Felsefe Grubu testi'' dedi.

SORULARIN TAMAMINI DOĞRU YANITLAYANLAR

Ham puanların dağılımı ile de bilgi veren Yarımağan, LYS-1 Matematik testinde 760 adayın, Geometri testinde ise 3 bin 310 adayın tüm sorulara doğu yanıt verdiğini söyledi.

LYS-2 Fizik testinde 1736, Kimya testinde 6 bin 681, Biyoloji testinde ise 993 adayın soruların tamamını doğru yanıtladığını belirten Yarımağan, ''Ama maalesef bu sınavda da sıfırdan küçük puan alan adaylarımız var. Sayıları az da olsa, tüm testlerde... Örneğin Fizik'te 11 bin adayın, Kimya'da 4 bin adayın, Biyoloji'de 2 bin adayın sıfırdan küçük puan aldığını görüyoruz. Sıfırdan küçük puan alan aday sayıları testlere göre değişmekle birlikte tüm testlerimizde var'' diye konuştu.

Yarımağan, LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı testinde 56, Coğrafya-1 testinde 296, LYS-4 Tarih testinde 45, Coğrafya-2 testinde 2 bin 200 adayın soruları doğru yanıtladığını belirterek, Felsefe Grubu testinde ise tüm sorulara doğru cevap veren aday olmadığını söyledi. Yarımağan, Yabancı Dil testinde ise İngilizce'den 88, Almanca'dan 36, Fransızca'dan 2 adayın tüm soruları doğru cevaplandırdığı bilgisini de verdi.

PUAN TÜRLERİNE GÖRE 180 VE ÜSTÜ PUAN ALAN ADAYLAR

LYS'de MF puan türlerinde 4 puan türü olduğunu anlatan Yarımağan, bir adayın her 4 puan türünde de 500 puan aldığını belirtti. MF puan türünde 180 ve üstü puan alarak tercih yapma hakkı elde eden aday sayısının 400 bin civarında olduğunu söyledi.

TM puan türünde 3 puan türü olduğunu belirten Yarımağan, bu 3 puan türünde de en yüksek puan alan aday sayısının 1 olduğunu kaydetti. Yarımağan, TM puan türünde 180 barajını geçen aday sayısının ortalama 700 bin dolayında olduğunu söyledi.

TS puan türünde 2 puan türü bulunduğunu ve burada da en yüksek puan alan adayın bir kişi olduğunu bildiren Yarımağan, bu puan türünde ise 550 bin adayın 180 ve üstü puan alarak tercih yapmaya hak kazandıklarını ifade etti.

Yabancı Dil puan türünde 3 puan türü olduğunu, İngilizce, Fransızca ve Almanca'nın her birinden birer birinci olduğunu anlatan Yarımağan, 180 puan ve üstü puan alan adayların sayısının ise yaklaşık 29 bin olduğunu kaydetti.

180 ve üzerinde MF, TM ve TS puan alan aday sayısının 784 bin 564 olduğunu bildiren Yarımağan, ''Bu adaylar lisans programlarını tercih etme hakkını elde etmiş oluyor'' dedi.

Bu adaylardan 17 bin 862 adayın sadece MF puan türünün birinde, 13 bin 339 adayın sadece TM puan türünün birinde ve 33 bin 159 adayın sadece TS puan türünün birinde 180 puan ve üzerinde puan aldığını belirten Yarımağan, 225 bin 14 adayın ise her üç puan türünde 180 ve üzeri puan aldığını söyledi. Yarımağan, ''Bir puanın hesaplanması için gerekli olan testlerin yarısına giren adaylar için puan hesaplıyoruz'' dedi.

MATEMATİK-FEN PUAN TÜRÜNDE KIRŞEHİR, TÜRKÇE-MATEMATİK PUAN TÜRÜNDE SİNOP, TÜRKÇE-SOSYAL PUAN TÜRÜNDE BİTLİS EN BAŞARILI İL OLDU

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre, Matematik-Fen puan türünde Kırşehir, Türkçe-Matematik puan türünde Sinop, Türkçe-Sosyal puan türünde de Bitlis en başarılı il oldu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, LYS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te düzenlediği basın toplantısında sınavdaki başarı durumunu değerlendirdi.

Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre, sınavda kız adaylar Matematik-Fen (MF) puan türünde 286.778 puan ortalamasıyla, Türkçe-Matematik (TM) puan türünde de 272.923 puan ortalamasıyla erkeklerden; erkek adaylar da 270.731 puan ortalamasıyla Türkçe-Sosyal (TS) alanında kızlardan daha başarılı oldu.

Öğrenim durumlarına göre bakıldığında son sınıf düzeyindeki adaylar MF puan türünde, eski mezunlar TM puan türünde, üniversite mezunları da TS puan türünde diğerlerine göre daha başarılı oldu.

Okul türlerine göre bakıldığında devlet fen liseleri bu yıl da birinciliği kaptırmadı. Fen liselerinden sınava giren adayların MF puan ortalaması 422.262, TM puan ortalaması 400.499 oldu. TS puan türünde de sosyal bilimler liseleri 402.660 puan ortalamasıyla ilk sırayı alırken fen liseleri 382.170 puanla sosyal bilimler liselerini izledi.

MF puan türünde devlet fen liselerini, 379.426 ortalamayla özel fen liseleri, 375.807 ortalamayla askeri liseler, 371.996 ortalamayla polis koleji, 364.280 ortalamayla öğretmen liseleri izledi. Anadolu liselerinin ortalaması 340.803, sosyal bilimler liselerinin ortalaması 330.801 oldu.

TM puan türünde ise devlet fen liselerini ortalama 386.758 puanla sosyal bilimler liseleri, 363.900 puanla askeri liseler, 356.737 puanla öğretmen liseleri, 356.478 puanla özel fen liseleri takip etti.

TS puan türünde de sırasıyla sosyal bilimler liseleri (402.660), devlet fen liseleri (382.170), askeri liseler (375.886), özel fen liseleri (367.299), polis koleji (348.705) en başarılı okullar oldu.

İLLERİN BAŞARISI

İllerin başarı durumu da puan türlerine göre ayrı ayrı değerlendirildi. MF puan türüne göre en başarılı il 304.007 puan ortalamasıyla Kırşehir olurken, bu ili Kilis, Karabük, Niğde, Denizli, Ankara, Uşak, Nevşehir, Kastamonu ve Gümüşhane izledi.

Sinop, TM puan türünde 290,316 puan ortalamasıyla en başarılı il oldu. Sinop'tan sonra Kilis, Niğde,, Bartın, Uşak, Kastamonu, Tokat, Aydın, Denizli ve Yozgat geldi.

TS puan türünde ise Bitlis birinci sırayı aldı. Bitlis'ten sınava katılan 1764 aday 282.151 puan ortalamasıyla Bitlis'i birinci yaptı. Bitlis'i, Siirt, Gümüşhane, Tokat, Batman, Niğde, Aydın, Kilis, Uşak ve Bartın izledi.

Sınavda TM puanına göre yapılan hesaplamada en başarısız il 252.221 puan ortalamasıyla Şırnak oldu. Şırnak'ın önünde 254.218 puan ortalamasıyla Gaziantep, 254.565 puan ortalamasıyla Ardahan, 257.822 puan ortalamasıyla Şanlıurfa, 258.594 puan ortalamasıyla Muş yer aldı.

Bu arada, KKTC'den sınava katılan 378 adayın puan ortalaması 234.480 olarak hesaplandı.

BİTLİS, SİİRT, BATMAN VE HAKKARİ'NİN SINAVDAKİ BAŞARISI ÖSYM BAŞKANI'NI HEM ŞAŞIRTTI HEM SEVİNDİRDİ

Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS), Bitlis, Siirt, Batman ve Hakkari'nin bu yıl elde ettiği başarı, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ı hem şaşırttı hem sevindirdi. Yarımağan, ''Hakkari, Türkiye sonuncusu oluyordu, Hakkari'yi kurtardık. Şimdi Ardahan'da sıra'' dedi.

Yarımağan, LYS sonuçlarına ilişkin bilgi verdikten sonra YÖK'ten ayrılırken gazetecilerle sohbet etti. LYS sonucunda toplam kaç adayın ''sıfır'' puan aldığının sorulması üzerine Yarımağan, ''Ne olur bir sene de başka bir şeyi ön plana çıkarın. Bırakın o garibanları'' diye espriyle karışık yanıt verdi. Gazetecilerin, ''sıfır alanları sayısını gizlemenin gerçeği değiştirmediği'' sözleri üzerine Yarımağan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hakkari Türkiye sonuncusu oluyordu, Hakkari'yi kurtardık. Hakkari, bir puan türünde sondan onuncu, birinde sondan beşinci, birinde de ortalarda. Demek ki orada bir şeyler yapılmış... Şimdi Ardahan'da sıra. Yani hep aynı il olmasın, değişsin. Biraz gayret gösterirlerse olabilir. Çünkü bir soruyla hemen sıralama değişiyor, sonuncu olmaktan kurtuluyorlar.''

Bu yıl sistemin geçen yıldan farklı olduğuna işaret eden Yarımağan, her bir sınavda birden çok test uygulandığını anlattı. Bir sınavda bir testten sıfır alan bir adayın diğer testlerden de sıfır alma ihtimalinin çok düşük olduğunu vurgulayan Yarımağan, bir puan türünün ise üç testten hesaplandığını anlattı. Yarımağan, ''Bir adayın sıfır alması için bu üçünde de başarısız olması lazım. Zaten Yükseköğretim Geçiş Sınavı'nda başarılı olanlar LYS'ye girdi. İki sınavın birine girene bile biz puan hesaplıyoruz.

Sıfır alan şöyle olur; iki sınava girmişse ikisinden de başarısız olmuşsa sıfır puan alır. Birinci sınav tek oturum olduğu için adayın zaten morali bozulduysa hiçbir şey yapmıyor, ondan sıfır alıyor.''

Gazetecilerin soruları üzerine Yarımağan, Milli Eğitim Bakanlığından, ''il sıralamalarının daha gerçekçi olması için lise ve meslek lisesi düzeyinde ayrı ayrı yapılmasının uygun olacağı görüşü geldiğini'' söyledi.

Bu isteğin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından mı geldiği yönündeki soruya Yarımağan, ''Hayır, Bakandan gelmedi, Genel Müdürlükten... 'lise ve meslek liselerindeki il sıralaması ayrı ayrı yaparsanız daha iyi olur' denildi. Yani bir müdahale değil'' yanıtını verdi.

''HATA OLMASIN DİYE ÇOK ARAŞTIRDIK''

Bir gazetecinin ''Yani 'hiç açıklamayın' diye bir şey söylenmedi mi?'' sorusu üzerine Yarımağan, ''Hayır, söylenmedi ancak ben bu açıklamaların yararlı olduğuna, ses getirdiğine inanıyorum. Nitekim, Hakkari'de düzelme var. Bakın yıllardır sonuncu olan Hakkari epeyce iyi bir sonuç aldı. Bunu da biz çok araştırdık, Bitlis, Siirt, Batman... TS'de ilk 10'a girdiler. Bir hata olmasın diye çok araştırdık ama hiçbir şey bulamadık'' diye konuştu.

Gazetecilerin, ''Kopya olabilir mi?'' sorusu üzerine, ''Kopya çekilmiş görünmüyor. Bize intikal eden hiçbir şey yok. Biz özellikle Doğu'ya, Güneydoğu'ya her binaya bir öğretim üyesi gönderiyoruz, onlardan bildirilen hiçbir şey yok. Ayrıca, kopya çekilse böyle olmaz. Yani 282 puan, 0,1 puanla geçiyorlar. Bir anormallik yok'' dedi.

Yarımağan, Kilis'in de TM ile MF puan türü ortalamalarında ikinci sırada yer aldığına işaret eden Yarımağan, ''Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı sınavda da Kilis başta çıkmış. Kilis de benim memleketim. Diyecekler ki 'memleketini başa çıkardı, Karabük'ü de dördüncü yaptı. Karabük de biliyorsunuz benim kadromun olduğu yer'' diye espri yaptı.

Hakkari'den MF puan türünde sınava katılan 594 aday için 264.430, TM'den katılan 1751 aday için 261.541, TS'den katılan 2 bin 612 aday için 268.703 puan ortalaması hesaplandı. TM puan türüne göre Hakkari 72. sırada yer aldı.

TS puan türünde de Bitlis en başarılı birinci, Siirt en başarılı ikinci, Batman da en başarılı beşinci il oldu.

ÖSYM BAŞKANI PROF. DR. YARIMAĞAN: ''ÜNİVERSİTELERE BU YIL 708 BİN 274 KONTENJAN AYRILDI''

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2010 yılı için üniversite kontenjanlarının, merkezi yerleştirme ve özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlarda toplam 708 bin 274 olarak belirlendiğini açıkladı.

Yarımağan, LYS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek için YÖK'te düzenlediği basın toplantısında bu yılki üniversite kontenjanlarını açıkladı.

Kontenjanların bu yıl geçen yıla göre örgün programlarda yaklaşık 75 bin arttığını belirten Yarımağan, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların kontenjanlarının 686 bin 154, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların ise 22 bin 120 olduğunu bildirdi.

Yarımağan, böylece üniversitelere bu yıl toplam 708 bin 274 kontenjan ayrıldığını söyledi.

Dört yıllık lisans programları için 374 bin 68, iki yıllık ön lisans programlar için 312 bin 86 kontenjan ayrıldığını belirten Yarımağan, sınavsız geçişle öğrenci alan programların kontenjanların ise 309 bin 245 olduğunu söyledi.

En fazla kontenjana sahip olan üniversiteler hakkında bilgi veren Yarımağan, en fazla kontenjanın 23 bin 16 kontenjan ile Selçuk Üniversitesi'nde olduğunu belirtti. Yarımağan, bu üniversiteyi, sırasıyla Anadolu, Süleyman Demirel, Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Atatürk, Dumlupınar, Gazi ve Afyon Kocatepe üniversitelerinin izlediğini bildirdi.

TERCİH BAŞVURULARI 26 TEMMUZ'DA BAŞLAYACAK

Tercih ve yerleştirme konusuna da değinen Yarımağan, ''2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu''nun basılmakta olduğunu belirtti.

Kılavuzun oldukça kapsamlı bir belge olduğunu ifade eden Yarımağan, bu kılavuzun dağıtımının 19 Temmuz Pazartesi gününden itibaren başlayacağını ve 22 Temmuz 2010 tarihine kadar dağıtımın tamamlanacağını söyledi.

Yarımağan, ''Adaylar acele etmesinler. Özellikle İstanbul'a bu kılavuz biraz geç dağıtılacak. Ama 22 Temmuz'a kadar tüm adaylar kılavuzu elde edebilirler. 17 Temmuz Cumartesi gününden itibaren kılavuza ÖSYM'nin internet sitesinden erişilebilecek'' dedi.

Tercih döneminin 26 Temmuz-6 Ağustos 2010 tarihleri arasında olduğunu bildiren Yarımağan, en geç 22 Temmuz'a kadar Türkiye'deki tüm okullara kılavuzun ulaşmış olacağının belirtti.

Kılavuzun adaylar tarafından dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurgulayan Yarımağan, ''Bu sene bildiğiniz gibi sistemde bir değişiklik oldu. Puan türleri, puan aralıkları, katsayı değerleri değişti. Bu yeni değerlere göre hesaplanan geçen seneki öğrencilerin puanları kılavuzda yer alıyor. Başarı sıraları da yer alıyor. Ancak bu değerler belirli bir hata payıyla oluşturulduğu için adayların biraz dikkatli olması ve adayların biraz geniş aralıktan tercih yapması önerilmekte'' diye konuştu.

Adayların bu yıl geçen yıla göre daha fazla tercih yapabileceğini duyuran Yarımağan, ''Geçen yıl en çok 24 tercih yapabiliyorken, bu yıl YÖK'ün aldığı karar gereği 30 tercih yapılabilecek'' dedi.

Tercih süresinin uzatılmayacağının altını çizen Yarımağan, ''Bu nedenle biz adaylardan sınav sonuç belgesinin gelmesini beklemeden puanlarını öğrenmelerini ve tercihlerini yapmalarını istiyoruz. Sınav sonuç belgesi bu yıl oldukça kapsamlı. Sonuç belgesinin adaylara ulaşması ay sonunu bulabilir. Yani önümüzdeki pazartesi günü postalanmaya başlayacak'' dedi.

Yarımağan, tercih aşamasında tüm adaylara başarılar diledi.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 20 AĞUSTOS DOLAYLARINDA

Adaylar, tercih çalışmalarında destek almak için ÖSYM'nin web sitesinden yararlanabilecek. Adaylar tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla ya da bireysel olarak internet üzerinden ÖSYM'ye gönderebilecek. Bankaya tercih için herhangi bir ücret yatırılmayacak.

Adayların tercihlerini başvuru merkezi aracılığıyla göndereceklerse, zamanında randevu almaları gerekiyor. Tercihlerin internet üzerinden bireysel olarak göndereceklerin ''Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir'' uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan tercih listesini almaları gerekiyor.

Yerleştirme işlemlerinin yaklaşık iki haftada tamamlanması ve 20 Ağustos 2010 dolaylarında sonuçların açıklanması planlanıyor.

SORULAR

Bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yarımağan, bir gazetecinin ''Sıfır puan ya da puanı hesaplanamayan öğrenci sayısı nedir?'' sorusunu, ''Bilerek o sayıyı vermedik. Nedense basın hep işin negatif kısmına gidiyor. Onların sayısı çok değil, çok da önemli olmadığı için vermedik'' diye yanıtladı.

''Matematik ve Geometri testinde cevap anahtarlarında yaşanan sorun nasıl çözüldü?'' sorusu üzerine Yarımağan, ''Bunların hepsini biz düzelttik. Bize dilekçe ile başvuran bütün adayların istekleri yerine getirildi. Matematik sorularının devamına Geometri sorularını işaretlemiş ve Geometri alanına hiç bir işaret koymamış adayların Geometri sorularını bilgisayarla taşıdık. Ama bunu Geometri sorularına hiç işaret vermeyen adaylara yaptık. Hem Matematik alanının sonuna işaret koymuş hem de Geometri alanına birkaç işaret koymuş adaya bu işlemi yapmadık. Ama dilekçe veren tüm adayların gerek bu konudaki gerekse diğer konulardaki isteklerini karşıladık'' diye konuştu.

Yarımağan, bir gazetecinin ''Bitlis ve Siirt'in başarılı ilk 10 il sıralamasında yer aldığını, ancak İstanbul'un bu sıralamada yer almadığını hatırlatarak bunu nasıl değerlendirdiğini'' sorması üzerine, ''Sıralamayı bu illerin bir karnesi gibi algılamayalım. Çünkü özellikle LYS sınavına tüm adaylar girmiyor. İsteyen adaylar giriyor. İstanbul çok kozmopolit bir ilimiz. En başarılı öğrenciler de orada, herhalde en az başarılı öğrenciler de orada. Öyle olduğu için orada başarı çok yüksek oluyor'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kendilerin bu konuyla ilgili bir talep geldiğini bildiren Yarımağan, şöyle konuştu:

''Önümüzdeki YGS'de onu gerçekleştireceğiz. İllerimizin hepsinde lise ve meslek lisesi kompozisyonu aynı değil. Bazı illerimizde liseler çok, meslek lisesi az, bazı illerimizde de liseler az, meslek lisesi çok. Doğal olarak bu sınavlarda meslek liseliler, liseliler kadar başarılı olmadıkları için bu kompozisyon başarıyı etkiliyor. O yüzden liseliler için ayrı sıralama, meslek liseliler için ayrı bir sıralama yapmamız MEB'den bize görüş olarak geldi. Biz de bu görüşe saygı duyuyoruz ve benimsiyoruz. Ancak bu sınavda bunu yapmadık. Nedeni de, bu sınavda zaten meslek lisesinden sınava girenlerin oranı az. Örneğin MF puan türünde yüzde 10 dolayında aday sınava giriyor. İstanbul çok hızlı büyüyen ve çok zor şartlarda bulunan öğrencileri olduğu için bu kentimiz başarılı iller sıralamasında yer almıyor.''

BİZE ULAŞIN