Boş kontenjanlara dikkat!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, ilan edilecek boş kontenjanlar dikkate alınarak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için yedek yerleştirme işlemi yapılacağını bildirdi.

Cuma 03.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cuma 03.09.2010 17:16
ABONE OL
MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi kapsamında öğrenci alan okullara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin, 9 Temmuz'da ilk tercihlerin alınmasıyla başladığı ve bugün 3. dönem yedek kayıtlarının tamamlanması ile sona erdiği belirtildi.

Açıklamada, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir okula yerleştirildiği halde kaydını yaptırmayan öğrenciler ve tercih edilmeyen okullar sebebiyle kayıt dönemi sonrası bazı okullarda boş kontenjanların kalacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Özellikle İstanbul'da bulunan ve yüksek puanla öğrenci alan Kadıköy Anadolu Lisesi, Kabataş Anadolu Lisesi, Beşiktaş Anadolu Lisesi, İstanbul Lisesi gibi bazı okullarda öğrencilerin bu okullara yerleştirilme işleminden sonra özel okullara geçmeleri sebebiyle boşalan kontenjan sayısında da artışlar olduğunun görüldüğüne dikkat çekildi.

Bakanlığın öğrencilerin haklarının en üst düzeyde korunması ve adil bir yerleştirme yapılması hususunda gerekli duyarlılığı gösterdiği vurgulanarak, kamu kaynaklarının etkin, verimli kullanılması ve daha çok öğrencinin bu okullardan yararlanması amacıyla 2010 tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan şartlar doğrultusunda yeni bir yedek listesinin oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Buna göre; 3 Eylül 2010 saat 17.00'de sona erecek olan kayıt döneminden sonra saat 19.00'da ilan edilecek boş kontenjanlar dikkate alınarak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için yedek yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Daha önce aynı sistemle öğrenci seçimi yapılan mesleki ve teknik Ortaöğretim kurumları ile Anadolu İmam Hatip Liselerinin boş kontenjanlarına Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 49. maddesinin 2. fıkrasına göre ön kayıtla öğrenci alınacaktır.

Yedek yerleştirme; II. tercihler esas alınmak suretiyle yapılacak olup, süresi içerisinde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybetmiş sayılacaklardır.''

Açıklamaya göre, 2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi ek yedek yerleştirme ve kayıt takvimi şöyle:

''-Yedek kayıt işlemleri 13-17 Eylül tarihlerinde 3 dönem olarak yapılacak.

-Boş kontenjanlar için yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilan edilmesi: 7 Eylül 2010.
-7 Eylül'de ilan edilecek yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 13-14 Eylül tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar.

-14 Eylül saat 19.00'da ilan edilecek yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 15-16 Eylül tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar.

-16 Eylül saat 19.00'da yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 17 Eylül tarihinde saat 17.00'ye kadar.''