1980 dönemini bile kapsıyor!

TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyon çalışmaları devam ederken, torba yasa tasarısına üniversitelerle ilgili yeni bir düzenleme eklenecek.

  1. Haberler
  2. Eğitim
Perşembe 23.12.2010 10:35 ABONE OL
Söz konusu düzenleme ile üniversitelerden atılma ortadan kaldırılıyor, 12 Eylül 1980 ve sonrasında ne sebeple olursa olsun atılan ve ayrılanlara geri dönme imkanı getiriliyor.

TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyon çalışmaları devam ederken kamu alacaklarını yeniden yapılandıran torba yasa tasarısına üniversiteler ile ilgili yeni bir düzenleme eklenecek. YÖK Kanununda yapılan bir değişiklik ile bundan sonra her ne sebeple olursa olsun üniversitelerden "atılma" kaldırılıyor. Söz konusu düzenlemeye göre 12 Eylül 1980 ve sonraki yıllarda herhangi bir nedenle üniversiteden ayrılan ya da atılanlar geri dönme imkanına sahip olacaklar. Af sistemini taşıyan bu uygulama bir kereye mahsus yapılacak ve öğrencilerin kendi isteği dışında üniversiteler ile ilişiği kesilemeyecek.

HARÇLAR KATLANACAK

Düzenleme ile üniversiteyi bitirme yılı süresinde mezun olunamamışsa Maliye Bakanlığı'nın belirleyeceği harç arttırılacak. Üniversite öğrencisi getirilecek yeni bir kredi sistemi ile harcını yatırdığı müddetçe üniversiteye devam edebilecek.

800 BİN ÖĞRENCİ BU AFFI BEKLİYOR

Öte yandan Star gazetesinin haberine göre YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan 800 bin kişinin beklediği öğrenci affını açıkladı.

Özcan, bütçe görüşmelerinden hemen sonra ele alınması beklenen torba kanunda öğrenci affıyla ilgili düzenlemenin de yer alacağını söyledi.

TÜM ATILANLARI KAPSAYACAK

Düzenlemenin 1980'den bugüne kadar olan süreyi kapsayacağını belirten Özcan, "Her ne sebeple olursa olsun yükseköğretimden ilişiği kesilenler' şeklinde bir madde koyuyoruz. Böylece hiçbir şarta bağlamadan herkesin yarım bıraktığı üniversite eğitimine dönmesine olanak tanımış olacağız" dedi.

TERÖRDEN KAMPÜSE DÖNÜŞ YOLU

Özcan, düzenlemeye hiç bir sınırlama konulmayacağını da ifade etti. Böylece terörle bağlantılı suçlardan dolayı üniversiteden atılanlar da dahil olmak üzere daha önce üniversitelerle ilişiği kesilenlere öğrencilik yolu açılacak.

BAŞÖRTÜLÜLER DÖNEBİLECEK

Disiplin suçları da af düzenlemesi kapsamına girerken, kılık kıyafet nedeniyle kaydı silinen devam edemeyen başörtülü kız öğrenciler de üniversitelere dönebilecek.

Düzenleme 4 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra, ön lisans ve lisansüstü eğitimi de kapsayacak.

SON AF OLACAK

Özcan, bunun son öğrenci affı olacağını da vurgulayarak, "Üniversite eğitimine süre sınırlamasını kaldırıyoruz. Normal sürede eğitimini tamamlayamayan artık atılmayacak, daha fazla harç kredisi ödeyerek devam edebilecek. Böylece bir daha öğrenci affına ihtiyaç kalmayacak" diye konuştu.

5 BİN KİŞİYİ KAPSAYACAK

Af, 1980 darbe döneminde üniversitelerden ilişiği kesilen yaklaşık 5 bin kişiyi de kapsayacak.

BUGÜN NELER OLDU