Hızlı okuma iş verimliliğini artırıyor

Zamanın ve zaman yönetiminin iş dünyasında çok önemli bir hal aldığı günümüzde etkin hızlı okuma eğitimleri çalışanların iş verimliliğini artırıyor. Sınavlarda da öğrencilere 40 dakika zaman kazandıran eğitimler okuma hızını iki ila dört kat arasında artırıyor

  1. Haberler
  2. Eğitim
Pazar 25.12.2011 06:30 ABONE OL

Eylem AKTAY
eylem.aktay@sabah.com.tr


Günümüz iş dünyasında tüm gelişmeleri takip etmek için zamanı iyi kullanmak artık bir zorunluluk haline geldi. Bu nedenle de hızlı okumak giderek büyük önem taşımaya başladı. Hızlı okuma konusunda gelişmiş eğitim sistemi sunan Alge Eğitim Danışmanlık da, bilgisayar destekli eğitimin sonunda özellikle iş adamlarının okuma hızlarını iki - dört kat artırmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca öğrencilerin sınavlarda başarılarını artırmak için gruplara verdiği eğitimin yanı sıra "kişiye özel" eğitim vermeye de başlayan Alge, yoğun okul ve çalışma temposu içinde olanların bu eğitimden yararlanmasını sağlamak için ev veya işyerlerinde özel eğitim veriyor. NY Columbia Üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan ve Tuğrul Türkkan tarafından geliştirilen Etkin Hızlı Okuma Sistemi, bilgisayar yazılımlarıyla desteklenmiş hızlı okuma tekniği ve modern öğrenme tekniklerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Sistemin okuma ve anlama hızını geliştirmek, gün boyunca okunmak zorunda olan dosya, rapor, e-mail, gazete, dergi, kitap gibi materyalleri çok daha kısa bir zaman içinde okunmasını sağladığını söyleyen Alge Eğitim Danışmanlık Kurucu Ortağı Tuğrul Türkkan, "Günde okumaya harcadığımız bir buçuk - iki saatlik zamanı 45-50 dakikaya indirebilir, okumaya vakit bulamadığımız sayısız kitabı okuyup bitirebilir, haftada 7-8 saat zaman kazanarak ailemize ve sosyal yaşamamıza çok daha fazla zaman ayırabiliriz" diyor. Türkkan, etkin hızlı okuma eğitimleri sayesinde katılımcının, okuma hızını iki - dört kat geliştirerek yılda 40-45 gün fazladan zaman kazandırdığını vurguluyor. Ayrıca okuduklarını daha iyi anlamasını sağlayarak ve daha konsantre, etkin ve hızlı bir şekilde özümseyen, değerlendiren ve daha iyi akılda tutan, verimli bir okuyucu haline gelmesinin amaçlandığını söylüyor Türkkan. Türkkan, "Yaşamımız boyunca edindiğimiz bilgilerin yüzde 65'ini okuma vasıtasıyla elde ettiğimizi düşünürsek, bu eğitim ile kişisel gelişimimizin büyük oranda hız kazanması kaçınılmaz" diyor.

"Sınavlarda zaman kazandırıyor"
Bilgisayar destekli etkin hızlı okuma eğitimleri İstanbul'un yanı sıra Ankara, Bursa, Kocaeli ve Adana illerinde de veriliyor. "Hızlı okuma gelişimiyle öğrencilerin sınavlardaki başarısı doğru orantılı bir grafik çiziyor" diyen Tuğrul Türkkan, bu nedenle şube açmak için öncelikli olarak üniversitelerin bulunduğu ve dolayısıyla öğrenci popülasyonunun yoğun olduğu illeri tercih ettiklerini söylüyor. Peki, öğrenciler bu eğitimle neler kazanıyor? Türkkan, sistemin öğrencilere katkısını şöyle açıklıyor: " Üniversite sınavında bir soru ortalama 40-45 kelimeden oluşuyor. Normal bir öğrencinin bu soruyu sadece okuması 15-20 saniyesini alır. Etkin hızlı okuyan öğrenci ise aynı soruyu daha iyi anlayarak 5-7 saniyede okur ve her soruda 10 saniye, tüm sınavda 30-40 dakika ekstra zaman kazanır." 2004'ten beri 25 bini aşkın kişinin etkin hızlı okuma eğitimlerine katıldığını söyleyen Türkkan, aralarında TBMM milletvekilleri, Teoman, Sanem Çelik gibi sanatçıların da bulunduğu birçok bürokrat, işadamı, genel müdür ve sanatçının eğitim aldığını. Turkcell, Garanti, YKB, Finansbank, Denizbank, İşbankası'nın her yıl çalıştıkları kurumlar olduğu bilgisini veriyor.

İş verimliliği artıyor
Alge'nin yeni geliştirdiği eğitim sisteminden birisi de Etkin Email Yönetimi Programı. "İş hayatının içindeki, ortalama yoğunluğa sahip bir profesyonel işgününün üçte birini e-maillere harcıyor. Biz de bilgi çağının bu çığ gibi büyüyen sorununu çözmek amacıyla bu yöntemi geliştirdik" diyen Tuğrul Türkkan konuyla ilgili şunları söylüyor: "Radicati Group'un araştırmasına göre ortalama bir profesyonel günde 126 e-mail alınıyor. Bir emaili okumaya, cevaplamaya ortalama bir dakikanın üstünde bir zaman harcadığımızı düşünürsek, her gün iki saatin üzerinde bir zaman, e-maillere harcanıyor.Intel'in araştırmasına göre, kurum içi dönen e-maillerin yüzde 30'u gereksiz." Türkkan, etkin e-mail yöntemi programıyla gereksiz e-maillerin gönderilmesini engelleyerek şirket genelindeki elektronik postaların sayısının yüzde 15 - 25 arasında azaltıldığını söylüyor. Böylece çalışanların e-maillerini yönetme becerilerinin geliştirilerek iş verimliliğinin artırıldığını vurguluyor Türkkan.

Disleksiler okuma becerilerini geliştiriyor
Zekâ, işitme ve görmede bir problem olmaksızın özellikle okuma-heceleme-yazma sürecindeki problemleri olan ve öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan disleksi sorununa sahip olanların da bu eğitimi alabildiği bilgisini veren Türkkan, disleksiye özel yazılımlarla çocukların okuma alışkanlıklarını geliştirdiklerini söylüyor. "Rekabetçi iş hayatında, şirketlerin ve çalışanlarının, çağın gerisinde kalmamaları, bilgilerini yenilemeleri ve sürekli öğrenmeye devam etmeleriyle mümkün" diyen Türkkan, bu nedenle kurumsal eğitimlerin oranı her geçen yıl daha da arttığını vurguluyor.

BUGÜN NELER OLDU