Çevre bilinciyle dünya 2. oldular

İnegöl ilçesindeki İnegöl Özel Nilüfer Safvet Koleji, ''Çevre'' konulu projesiyle katıldıkları Uluslararası İnfomatrix 2012 Bilgisayar Olimpiyatları'nda dünya ikincisi oldu.

Kolejin müdürü Bayram Yayla, geçen hafta Tanzanya'da, Mısır, Kenya, Senegal, Uganda, Kongo, Zambiya, Nijerya gibi 18 ülkenin katılımıyla Uluslararası İnfomatrix 2012 Bilgisayar Olimpiyatları düzenlendiğini söyledi.

Okulun 6. sınıf öğrencileri Alize Kahraman ve İzel Şanal'ın hazırladığı ''Çevre'' konulu projeyle kısa film kategorisinde dünya ikincisi olduklarını ifade eden Yayla, lise öğrencilerinin hazırladığı projeler arasında gümüş madalyaya ulaşmalarının mutluluğunu yaşadıklarını anlattı.

Okul olarak bu tür proje ve olimpiyatlara çok önem verdiklerini dile getiren Yayla, şöyle konuştu:

''Bununla ilgili de alt sınıflardan itibaren ekipler oluşturuyoruz. Bunlardan biri de bilgisayar proje ekibimiz. Rehber öğretmenimiz eşliğinde çalışan öğrencilerimiz, ön eleme için hazırladıkları projeyi Tanzanya'ya gönderdi ve orada ön elemeyi geçip, finale kalan okullardan, ülkelerden biri olduk. Yarışma ilköğretim ve lise diye ayrılmıyordu. İlköğretim ve lise birlikte yarıştılar. Öğrencilerimiz aslında lise öğrencileri ile yarıştı. Birinci olan okul, lise son sınıf öğrencilerinden oluşuyor. Bu anlamda bizim çocuklarımız 6. sınıfta olmalarına rağmen büyük bir iş başardılar, çok güzel bir netice aldılar.''

En yüksek puanı Türkiye standı aldı

Öğrencilerinin jüri üyelerini etkilemeyi başardığını anlatan Yayla, ''Milli kıyafetlerimizle orada ülkemizi temsil ettiler. Stantlara da puan vardı. En yüksek puanı Türkiye standımız aldı. Bu yarışmaya 18 ülke katıldı. 18 ülkeden 11'i finale kaldı. 11 ülkenin içinde bizim okulumuz 2. oldu'' dedi.

Yayla, öğrencilerinin hazırladığı konunun önemli olduğunu belirterek, ''Özellikle yarışmanın Afrika'da olması ve konunun bütün dünyayı ilgilendirmesi önemli. Öğrencilerimizin besteledikleri şarkılar da vardı. Bunları da jüriye sundular'' diye konuştu.

Alize Kahraman ise çevre konusunun bütün dünyayı ilgilendirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi.

''Çevre, sürekli kirletiliyor biz de buna dikkati çekmek istedik. Kendi söz ve müziğimiz olan şarkının üzerine resimler ekleyerek bir video oluşturduk. Bu videoyu da hem stantta gösterdik hem de jüriye sunduk. Stantta ülkemizin özel yiyeceklerini sergileyerek, Türk yemek kültürüne, örf ve adetlerine dikkatleri çekmek istedik. Ödül törenine de Bursa'nın yöresel kıyafetleriyle çıktık. Herkesin dikkatini çekmiş olduk. İkinci olduk. Zaten birinci de Tanzanya Feza Lisesi oldu.''

Öğrencilerden İzel Şanal ise hazırladıkları projeyle çevrenin kirliliğinde insanların önemli payının olduğunu göstermeyi amaçladıklarını ifade ederek, ''Zaten şarkımızın sözünde de 'Suçlu Biz Miydik, Sizce' geçiyor. Amacımız, çevre konusunda insanların 'Bu suçlu biz miydik?' sorusunu kendilerine sormalarını sağlayabilmekti. Başarılı olduğumuzu da düşünüyorum. Çevre konusuyla ilgili yarışmaya katılmak bizi daha çok mutlu etti. İnsanları daha da bilinçlendirmek, en büyük amacımızdı'' ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN