Sınav stresine karşı ilginç terapi

Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden'in eşi kişisel gelişim uzmanı Yeşim Erden, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek öğrencilere, sınav stresinden uzaklaşmaları için müzik eşliğinde çığlık atarak balon patlattıkları terapi uyguladı.

Erden, İl Kültür Müdürlüğü Salonu'nda, 3 dershaneden 300 öğrencinin katıldığı ''Sınav Stresini Yenme ve Motivasyon'' konulu seminer verdi.

Öğrencilere, hayatlarından memnun olup olmadıklarını soran Erden, bazılarından olumsuz yanıt alması üzerine, kendilerini fark etmelerini ve daha güçlü hissetmelerini önerdi.

Erden daha sonra öğrencilerden, içlerinde besledikleri kin, sıkıntı ve kızgınlıkları ellerindeki balonlara üflemelerini, salondaki ışıklar kapatıldığında da yüksek sesli müzik eşliğinde çığlık atarak bu balonları patlatmalarını istedi. Öğrenciler de üfledikleri balonları, ışıklar kapatıldıktan sonra yüksek sesli müzikle birlikte çığlık atarak patlattı.

Yeşim Erden, seminerin ardından öğrencilerin sınavı daha rahat atlatabilmeleri, kendilerini daha sakin, zinde ve güçlü hissedebilmeleri için rahatlatma terapisi uyguladıklarını söyledi.

Başarının gücünü bilinçaltına yerleştirerek rahatlama terapisi uyguladıklarını vurgulayan Erden, şöyle konuştu:

''Öğrencilerin kendilerini daha zinde hissetmelerine, motivasyonlarını artırmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başarı nasıl yakalanır, sınav nasıl stressiz geçirilir, bunlar üzerinde duruyoruz. Kırşehir'de 2 yıldan bu yana lise son sınıf öğrencileri ile bu çalışmayı yapıyoruz. Yaklaşık 5 bin öğrenciye bu terapiyi uyguladık.''

Seminerle ilgili olumlu yansımalar aldığını vurgulayan Erden, şunları kaydetti:

''Öğrencilerden e-mail ve mektuplar alıyorum. 2 klasör mektup aldım. Öğrenciler, büyüklerin kendilerini anlamadığını, fazla baskı gördüklerini yazıyor. Anne ve babalar, sınava girecek gençlere daha çok güvenmeli, onlara sorumluluk yüklemeli. Büyüklerin daha anlayışlı, daha sakin olmaları gerekiyor.''

Seminere katılan Kırşehir Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Abidin Çakır da ''Her öğrencinin stresi olur. İnsan geleceği hakkında kaygı duyabiliyor. Ama seminer sonrası kaygım azaldı. Burada eğlenip, yardım alıyoruz'' dedi.
BİZE ULAŞIN