"Sınav için çocuğun ritmi bozulmamalı"

Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Psikiyatristi Uzm. Dr. İrfan Bayram, YGS sınavı öncesinde ailelere bazı tavsiyelerde bulundu. Bayram, aileleri sınav öncesi çocukların günlük ritimlerini bozmamaları konusunda uyardı.

Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Psikiyatristi Uzm. Dr. İrfan Bayram, sınavdan birkaç gün önce öğrencilerin uyku ve yemek düzenleriyle alakalı olarak ebeveynler tarafından yapılan düzenlemelerin, öğrencinin alışkın olduğu yaşam ritmini bozmaması gerektiğine dikkat çekti. Söz konusu düzenlemelerin sınava kısa bir zaman kala yapılmasının yanlışlığına değinen Bayram, "Sınava girecek olan çocuğun yaşantısını kısıtlamamak lazım. Ertesi gün çocuğun motivasyonunu düşürecek ağır yemeklerden kaçınmak lazım.

Çocuk sakinleşsin diye sakinlik verici ilaçlardan kaçınmak lazım. 'Şu saatte yat, şu saatte kalk' demek çok doğru değildir. Çünkü vücudun bir biyolojik ritmi vardır. Burada çocuğun ya da gencin günlük ritmini bozmayacak şekilde davranmak lazım. Eğer yaşantısını düzene sokmak istiyorsak bunu son iki güne sıkıştırmak yerine, bir iki ay önceden çocuğu buna alıştırmalı" diye konuştu.

Ebeveynlerin, çocuklarının sınavlardaki başarısını prestij olarak algıladıklarını vurgulayan Bayram, "Bu da tabii güven duygusunun eksilmesine sebebiyet veriyor. Çocuklara destek olmalı ve imtihanların sonucunda hayatlarının değişeceği güvenli bir şekilde anlatmalı. Sınavların kötü geçmesinin dünyanın sonu olmadığını çocuklara belirtmek lazım. Çocuklara destek olmak lazım, daha verimli çalışmaları için, 'Sen bu sınavda başarılı olursan şunlarla karşılaşırsın, başarılı olmazsan başına gelecekler bunlardır' şeklinde konuşmak, çocuğun moral ve motivasyonunu aşağılara çeker. Bu üslup yerine daha yapıcı ve destekleyici olmak lazım" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN