İstanbul Üniversitesi'nde otomasyon krizi

Türkiye'nin en köklü üniversitesinde otomasyon krizi yaşanıyor.

  • Eğitim
  • Çarşamba 04.07.2012 10:36
Yaklaşık 70 bin öğrencili İstanbul Üniversitesi'nde 2 yıl önce uygulamaya geçen not yayınlama sistemi Nokta Otomasyon'un sürekli arıza vermesi öğrencileri çileden çıkardı.

Öğrencilerin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde notlarını öğrenmeleri ve kayıt yapmaları için iki yıl önce uygulamaya geçen İstanbul Üniversitesi Nokta Otomasyon Sistemi, öğrencilerimağdur etti.

Sürekli arıza veren sistem öğrencileri çileden çıkardı. Kısa bir süre önce final sınav dönemleri biten öğrenciler bütünleme sınavlarına kalıp kalmadıklarını öğrenmek için bütün günlerini bilgisayar başında geçiriyor ama nafile...

Öğrenciler bazı sınavlardan geçip geçmediklerini ya bütünleme sınav tarihinden bir gün önce öğreniyor ya da hiç bir zaman öğrenemiyor. Kimi sınav tarihleri ise yapıldığı günden bir hafta sonrasında sisteme düşüyor.

Hal böyle olunca binlerce öğrenci son sınav hakları olan bütünlemelere giremedi. Örneğin İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünün 20 Haziran'da yapılan 'İnternet Gazeteciliği' dersinin bütünleme sınavı, Nokta Otomasyon Sistemi'nde sınavdan 1 hafta sonra, aynı bölümden 'Araştırma Gazeteciliği' dersinin ise 4 gün sonra duyurusunun yapıldığı öğrenildi. Üstelik sorun sadece bununla sınırlı değil. Öğrencilerin sınav sonuçlarına bazen yanlış not eklenebiliyor.

DÖNEM BİTTİ MUHATAP YOK

Bunca sorunla karşılaşan öğrenciler üniversitede muhatap bulamıyor. Danışabileceği tek merci olan Öğrenci İşleri'ne başvuran öğrenciler ders hocasına yönlendiriliyor. Ancak dönem sonu olduğu için öğrenciler dersin hocasına ulaşamıyor. İddialara göre şikayetlerden bunalan ve sistemi revize etmekte yetersiz kalan üniversite yönetimi, sistemi önümüzdeki yıl kaldırmayı planlıyor.

SİSTEM HATASIZ ÇALIŞIYOR

İÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı Alparslan Erder, sene başında benzeri problemin yaşanmasına rağmen sistemin şu an çok iyi ve hatasız çalıştığını söyledi. Erder "Ekibimiz herhangi bir arıza yaşanması halinde anında müdahale edip sorunu çözüyor. Kaldı ki bununla ilgili öğrencilerden gelen yazılı bir şikayet de yok. Bu şekilde mağdur olan öğrenci dilekçesini verdiği takdirde ve uygun bulunması halinde telafi sınavına girebilir" ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYAYA ŞİKAYET YAĞDI

Facebook, Twitter ve forum sayfalarında gruplar oluşturan öğrenciler şikayetlerini dile getiriyor. İşte o şikayetlerden bazıları;

Yener: Sınav tarihinin açıklanmasını beklerken sınavın 1 hafta önce yapıldığını öğrendim. Geçemediğim dersin sorumlusu kim?

Kadir: Dün 15:00'te bütünlemesi olan sınavın final notunu 14:55'te öğrenebildim.

Nermin: Ben final sınav sonucunu beklerden onlar bütünleme sınavını çoktan yaptılar.

Candan K.: Otomasyon açılmaz, açılsa dersleri göstermez, gösterse eksik gösterir! 3 yıldır çektiğimiz resmen çile yahu!

Meral: Her girişimde hatalı diyor. Hep dekanlıktan şifre istemek zorunda kalıyorum.. Alıyorum gene aynı. Bıktım artık bu ne arkadaş ya?

Deniz: Ben dün ders seçimimi yaptım onay bekleniyor yazıyordu. Şimdi hata var diyor ve akademik takvimin dışındasınız yazıyor.

Mehmet Ö.: Otomasyon çökmüş...

Nuray: Benim geçen sene öğrenci işlerine teslim ettiğim belgeler otomasyona iletilmemiş yani öğrenci işleri vermemiş.
BİZE ULAŞIN