Bilgi Üniversitesi Anadolu'da büyüyecek

Bilgi Üniversitesi büyüme rotasını Anadolu'ya çevirdi. Yılbaşında Bursa'da ilk merkezini açan üniversite, Adana'da da 4 fakülte kuracak

Bilgi Üniversitesi İstanbul'da gösterdiği başarıyı Anadolu'da taçlandırmayı planlıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rıfat Sarıcaoğlu, hedeflerini her geçen gün yükselttiklerini, kısa sürede Anadolu'da büyüyeceklerini belirtti. "Bursa'da yüksek lisans bölümü açtık. Gördüğümüz yoğun ilgiden dolayı bu alanda daha da çok büyümeye karar verdik" diyen Sarıcaoğlu, şöyle konuştu: "Adana'da yüksek lisans için tahsis aldık. Adana'da tam teşekküllü tıp da dahil olmak üzere dört bölümden oluşan bir fakülte kurmak istiyoruz. İzmir, Ankara ve Antalya'da da yakalanan başarının devamı için yapılan çalışmalarımız sürüyor." Kuruluşundan bugüne kadar 15 bin mezunu iş hayatına kazandırdıklarını belirten Sarıcaoğlu, "Bilgi olarak bundan sonraki hedefimiz, kaliteli eğitimi yaygınlaştırmak ve tüm eğitim süreçlerimize uluslararası nitelik kazandırmak. Bundan sonra sağlık bilimleri alanında yatırım yapacağız. Kanunlar elverirse Türkiye'nin başka kentlerinde var olmak istiyoruz" diye konuştu. Bilgi Üniversitesi, bugün dünyanın önde gelen uluslararası üniversite ağlarından olan ve dünya çapında 60'tan fazla nitelikli üniversitenin üye olduğu Laureate International Universities'in Türkiye'deki tek üyesi. Üniversite öğrencileri, Laureate International Universities ağıyla yurtdışında lisans, yüksek lisans ve mesleki sertifika programlarında eğitim alabiliyor. Aynı zamanda Laureate International Universities ağında Bilgi'nin anlaşmalı olduğu üniversitelerde bir dönem okuyabiliyor.

Çift diploma fırsatI
Lauretae ağındaki üniversitelerin çeşitli alanlarda sunduğu yaz okulları da öğrencilerin hizmetinde. Üniversite öğrencileri, Avrupa Birliği Erasmus Programı ve Kuzey Amerika'daki eğitim kurumlarıyla yapılan diğer ikili değişim anlaşmalarıyla bu ülkelerde okuma fırsatı da elde ediyor. Bilgi Üniversitesi vakıf üniversiteleri arasında Erasmus'tan gelen öğrenci sayısı bakımından birinci sırada. Üniversiteye bugüne kadar 400 öğrenci ve 53 yabancı öğretim elemanı değişim kapsamında geldi. Üniversite Türkiye'de bir ilki de İngiltere'deki Univesi tyof Liverpool işbirliği ile gerçekleştirdi. İki üniversite işbirliğiyle öğrencilere çifte diploma hakkı sağlandı. University of Liverpool işbirliğindeki programlar şimdilik bilgisayar ve elektronik-elektronik mühendisliği ile işletme ve medya bölümlerini kapsıyor.

600'ün üzerinde etkinlik
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde her yıl 600'ün üzerinde etkinlik düzenleniyor. 2011-2012 akademik yılında yapılan etkinlikler arasında, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in katıldığı konferans, Türkiye Yayıncılık Kurultayı, 6. İstanbul Psikodrama Günleri, Milletlerarası Tahkim CAS Kuralları Konferansı ve her yıl Reset ile düzenlenen Habermas, Harvey, Calhoun, Baudrillard, Halliday gibi uluslararası isimlerin konuşmacı olarak katıldığı İstanbul Seminerleri yer alıyor.

O kulun adı: İstanbul Bilgi Üniversitesi
K uruluş tarihi: 1996
R ektör: Prof. Dr. Remzi Sanver
İ lk mezun verdiği tarih: 1998-1999
Öğrenci sayısı: 11.000
M ezun sayısı: 15.000
Öğrenci kulübü sayısı: 68
BİZE ULAŞIN