"Havva abla"nın örnek azmi

Hiç örgün eğitim almadan, açık öğretimden ilkokulu, ortaokulu ve liseyi bitiren Havva Yılmaz örnek bir azim göstererek Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümünü bitirerek diplomasını aldı.

İstanbul Kadıköy'de özel bir dershanede çalışan Havva Yılmaz, herkese örnek olacak bir başarıya imza attı. Öğrencilerin ve öğretmenlerin "Havva ablası" olan Havva Yılmaz, çalıştığı dersanede gündüzleri çalışırken akşamları iktisat derslerine girerek öğrencisi oluyordu.

7 yaşında sadece ilkokula kaydolan ama imkânsızlıklardan okuluna devam edemeyen Havva Yılmaz 30 yaşından sonra Açık ilkokul'a kaydını yaptırıp önce ilkokulu ardından da aynı şekilde açıktan ortaokulu bitirdi. Bunun kendisi için yeterli olmayacağını, o zamanki şartlarda lise mezunu olmadan iş imkanlarının kısıtlı olduğunu görüp, yine lise eğitimi almak için Akşam lisesini başarıyla bitirdi.

Eşinin trafik kazasında hayatını kaybetmesinden sonra üniversite eğitim planını yarıda bırakan Havva Yılmaz, uzun yıllar sonra çocuklarının ısrarıyla fikrini değiştirip ÖSS sınavına girdi ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümünü kazandı. 4 yıllık eğitim süresince hiç sınıfta kalmadan ve kurtarma sınavlarına bile girmeden yüksek notlarla üniversiteyi bitirdi.
BİZE ULAŞIN